Se afișează postările cu eticheta Decebal. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Decebal. Afișați toate postările

duminică, 20 iunie 2010

Constiinta spirituala a dacilor - Alexandru Nicolici

Dacii erau ultimul popor care avea la nivel de masă, constiintă spirituală, ei stiind că sunt fiinte spirituale, nemuritoare, aflate în planul fizic într-un corp fizic.

Celelalte popoare, romanii, grecii, pierduseră această constiintă spirituală, acest lucru fiind evidentiat de sculpturile romane si grecesti care idolatrizează omul, identificându-l cu corpul sau fizic.

Toate reprezentările frumoaselor statui grecesti sunt un imn închinat corpului fizic, cel după care plângeau in momentul când treceau în lumea de dincolo. Teama că îsi pierd corpul fizic cu care ei ajunseseră se identifice dovedeste faptul că grecii se temeau foarte tare de moarte pierzând constiinta că sunt fiinte spirituale aflate în misiune în planul fizic.

Dacii erau ultimul popor care păstra această constiintă spirituală si care erau fericiti când mureau pentru că sufletele lor mergeau acolo unde este bine, la Marele Zeu Zamolxe.

Constiinta spirituală a dacilor era mentinută prin activitatea celor 13 preotese ale zeitei Bendis, zeita Mamă a Pământului. Scopul lor era mentinerea si transmiterea constiintei spirituale a poporului dac, intretinerea sentimentului de fiinta spirituala in fiecare dac si a credintei in nemurire.Cultul dacic era format din preotii lui Zamolxe, capnoboti (preoti) si ktistai (calugari-isihasti) si din preotesele zeitei Bendis, zeita Mamă a Pământului. Sarcina preoteselor era de a intretine sistemul operational al sanctuarelor dacice si al dispozitivelor de purificare, curatare, eliberare, precum si de incarcare si amplificare a potentelor dacilor. Tot ele alimentau cu Energia Vietii sufletele femeilor dace si le ajutau să transmită copiilor constiinta spirituală.

Sistemul de organizare a centrelor spirituale continea 3 mari scoli de initiere, aflate la Sarmisegetusa, Costesti si Blidaru. Sistemul initiatic reformat si perfectionat de Deceneu a functionat excelent până la aparitia Eului individual, în momentul Sacrificiului lui Hristos din 13 aprilie anul 33. Sistemul initiatic dacic era alcătuit pentru omul cu 3 corprui, iar odată cu aparitia celui de al 4-lea corp au apărut problemele.

Nasterea Eului trebuia ajustată prin dezvoltarea fortelor de iubire în sufletul omului, asa cum i-a indemnat Hristos pe oameni să facă.Nepătrunderea crestinismului în Dacia a dus la aparitia unor mari probleme in Eurile dacilor care acum erau activate, dar nu dezvoltau fortele de iubire a aproapelui asa cum cerea Hristos.

Nedezvoltarea fortelor de iubire fata de om a dus la aparitia unor manifestări negative în Eul dacilor. Asta a insemnat orgoliu, mândrie, egoism, lăcomie, vanitate. Când aceste sentimente au apărut în sufletele dacilor atunci au apărut problemele.

Intre anul 33 si anul 106 aceste sentimente negative au umplut sufletele majoritătii dacilor posesori de cunoastere si de functii spirituale importante.În anul 87 d.Ch., romanii patrunsesera în Dacia pe valea Cernei si ajunsesera la Tapae (Herculane), locul unde au fost atacati de daci si infranti.

Distrugerea romanilor s-a facut in principal de catre preotesele zeitei Bendis, care au muncit din greu pentru a pravali muntii si padurile ca sa ii strivească pe romani.

Dupa victorie, Decebal, care pe atunci avea aproape 19 ani, si-a asumat toate meritele infrangerii romanilor, s-a autoprocalmat ”Cel mai viteaz” si l-a inlaturat de pe tron pe unchiul sau Duras – Diurpaneus, care era destul de batran, proclamandu-se el rege, in locul fratelui tatalui sau. Unele preotese l-au sprijinit pe Decebal, alte preotese nu au fost de acord si asa a inceput conflictul preoteselor.

De-a lungul timpului, conflictul s-a amplificat ajungandu-se in anul 106 ca din acest conflict sa se nasca tradarea care a dus la cotropirea de către romani a Daciei.Principalii vinovati de această tradare sunt două preotese, X si Y. Ele au tradat romanilor secretele spiritualitătii dacice, au cerut o mare suma de bani in schimbul tradarii si functii mari in viitorul cult care avea să fie creat de romani pentru a inlocui cultul dacic. Cele doua preotese i-au dus de mana pe romani la toate cetatile dacice si i-au ajutat sa le cucereasca. Au divulgat si locurile sacre de la Fetele Albe, acolo unde se aflau cetatea preoteselor si cetatea preotilor. Cand Decebal s-a refugiat pe culmile de la Fetele albe le-au aratat romanilor creasta pe care se afla si asa a fost inconjurat si capturat. Au vândut inclusiv secretele dirijării Energiei Vietii prin sanctuarele dacice.

Dupa cucerirea Daciei, X si Y au primit un sac cu bani pe care s-au batut sa il impartă. X a castigat si a plecat cu banii si tot X a devenit marea Vestală a cultului zeitei Hesta, pe care romanii l-au introdus in Dacia.

Preoteasa Y s-a dus la cetatea preoteselor si a inchis izvorul Energiei Vietii care alimenta constiinta spirituala a dacilor si a pus in conservare toate sanctuarele dacice. Apoi a pus pe versantul de la Fetele Albe, 4 bariere energetice de protectie, care să nu lase să se apropie de acel loc nici un om care nu are sufletul curat.

Aceste bariere functioneaza si astazi si ele fac in asa fel incat semnele si marcajele potecii care urca la Fetele Albe, sa dispara si sa nu se poata ajunge la sanctuar daca in sufletul omului respectiv exista orgoliu, mandrie, ura, lacomie, etc.

Dupa care preoteasa a plecat la sud de Dunaris, ajungând ulterior in Capadochia.

De atunci si pana in aceasta viata cele două preotese nu s-au mai intalnit. Acum li se da sansa să îsi regleze conturile si sa incerce sa repare ceea ce au stricat.

Cele două preotese sunt cele care au distrus constiinta spirituala a dacilor si lor li se da sansa acum sa facă să renască aceasta constiinta spirituala a neamului.

Renasterea ar trebui declansata la eclipsa totata de soare in zilele de 10 si 11 iulie anul acesta.

Cu ajutorul si prin Voia Divinitătii, în 10-11 iulie 2010 la sanctuarele din muntii Orastie va fi reactivată Constiinta Spirituală a neamului. Si nu doar a acestui neam…

Acest eveniment se va produce prin eforturile unei intregi echipe terestre, care s-a format din rândul celor care au muncit cu ei însisi si s-au transformat devenind mai buni. Ei au dovedit astfel că sunt apti ca sa participe la renasterea Constiintei Spirituale a neamului si la crearea Noii Spiritualităti aici pe tărâmul străvechii Dacii.

Această Lucrare este dirijată si va fi finalizata prin fortele reunite ale multor Entităti de Lumină coordonate de Sf. Cuvios Ioan de la Prislop, cel care a început această lucrare încă de la sfârsitul secolului XV.


Articol preluat de la ... http://www.nicolici.blog.com/

sâmbătă, 27 martie 2010

sâmbătă, 30 ianuarie 2010

Romania Inima Oculta a Terrei (Floare Bandariu şi Gicu Dan)



Capitolul nr . 7

7. - MARELE REGE şi Iniţiat DECEBAL - ne destăinuie

Deoarece rescrierea istoriei social - politice din perspectiva ezoterică este o necesitate a momentului , vom aborda în rîndurile următoare anumite aspecte cu tentă ocultă , izvorîte din activitatea spirituală a celui ce cu bucurie îl numim reîncarnarea fostului Rege şi Iniţiat Sacerdotal - MAESTRUL DECEBAL ( US ).
Munca de documentare care a permis obţinerea informaţiilor pe care voi le veţi citi în continuare , a fost obţinută datorită prezenţei în corp energetic a Maestrului Decebal la masa de lucru pe data de 25 octombrie 2003 .
Este din nou timpul revenirii Maestrului DECEBAL , care ne destăinuie următoarele informaţii necesare a fi cunoscute momentului actual :

Acum Floare te rog să-i spui lui Gicu , că nu am murit aşa cum s-a spus , nici de unii - nici de alţii , ci pur şi simplu : am murit de moarte bună , adică , de bătrîneţe .
Am condus poporul dac 38 de ani , nici mai mult nici mai puţin şi de aceea doresc acum să vă precizez nişte lucruri care la prima vedere par a fi nişte aberaţii .
Eu am fost zeul poporului dac , lumina lor , iubirea lor , coordonatorul lor spiritual şi nu numai .
TRAIAN a fost prietenul şi fratele meu de cruce, cum spuneţi voi , tinzînd amîndoi spre acelaşi ţel : UNIFICAREA POPOARELOR NOASTRE ,
Doresc să vă spun că legăturile de prietenie care au existat între noi , s-au datorat legăturii spirituale ce dăinuiau de mii de ani între popoarele noastre , deoarece pe atunci aveam o limbă comună .
Amîndoi am avut ca instructori- coordonatori , pe aceiaşi Maeştrii Spirituali ai vremii respective , nu cum credeţi voi şi ce credeţi voi acum , deoarece nu există timp şi spaţiu care să ne separe de aceşti mari maeştrii ai omenirii indiferent unde am fi fost .
Aceşti Mari Maeştrii , sînt şi vor fi , rămînînd în eternitate - aceasta este expresia cea mai plauzibilă .
Acum vreau să specificaţi în cartea voastră , că ZAMOLXIS a fost marele nostru Maestru Spiritual , zeul şi Dumnezeul nostru , fiind UNUL din FIII lui DUMNEZEU .
Acum trebuie să înţelegi Gicu , că la întrebările pe care le-ai pregătit ca să mi le pui , eu îţi voi răspunde prin Florica . Totuşi , aceste răspunsuri pot fi considerate acum nebunie .
Dar peste 50 de ani , aşa simt şi văd eu acum viitorul , mai repede decît se credea , toate lucrurile se vor reaşeza aşa cum Dumnezeu Creatorul nostru şi-o doreşte şi aşa cum fiecare dintre noi spiritele benefice ne-o dorim .
Veţi întîlni de acum încolo foarte multe piedici , dar le veţi depăşi cu seninătate căci noi sîntem cu voi ( FIII LUMINII ) mereu .
Lupta este atît de acerbă între Lumină şi Întuneric , încît şi voi sînteţi demoralizaţi ,dar nu în totalitate , ci în procent de 20 - 30 %.
Acum aş vrea să ştiţi că în timpul cel mai apropiat , adică pînă în anul 2007 ,
va fi o luptă foarte puternică şi drastică între cele două părţi .

Vă rog : să aveţi iubire pentru toţi cei care luptă ,pentru Luminare , pentru Conştientizare , pentru Concretizare, şi fiţi alături de ei îndeplinind cu toţii aceste condiţii , în timpul cel mai apropiat care se precipită acum spre voi .
Iubiţi tot ce vă înconjoară . Iubiţii pe toţi , căci totul este creaţie Divină.
Aceste lucruri le spun pentru ajutorarea voastră şi pentru mersul lucrării spirituale într-un ritm mai accelerat .
Nu vreau să vă reţin mai mult asupra acestor aspecte , pentru că tu Gicule doreşti anumite răspunsuri pe care le vei primi într-o oarecare măsură , dar nu sub forma pe care tu o vrei .
Eşti cinstit , bun , îngăduitor cu toţi , dar nerăbdător cu tine însăţi .
Lumea a apărut , a evoluat în miliarde de ani , aşa că şi tu înarmează-te cu răbdarea necesară pentru primirea informaţiilor , aşa cum sînt ele destinate . Şi acum , te rog să-mi pui întrebările care te frămîntă .

Dragi prieteni , să intrăm împreună în conversaţie cu :

Marele nostru Rege - Iniţiat DECEBAL .

Î. - În ce parte a Daciei te-ai născut , în viaţa în care ai fost regele Decebal ?
R. - M-am născut în Sarmisegetuza - cetatea de domnie Dacică .
Î. - Am dori să cunoaştem numele mamei şi numele tatălui tău ?
R. - Numele mamei mele era MARIA , iar numele tatălui meu era IOAN .
Î. - Dacă ai avut fraţi şi numele lor ?
R. - Am avut doi fraţi ; unul era mai mare , iar celălalt mai mic .
Diferenţa de vîrstă dintre noi era de aproximativ 20 de ani şi acest lucru s-a datorat tocmai misiunii pe care eu am avut-o de îndeplinit .
Părinţii mei cunoşteau acest lucru şi au respectat întrocmai reîncarnarea noastră în Dacia .
Fraţii mei erau buni ostaşi , buni organizatori , oameni destoinici ca şi părinţii mei de altfel .
Î. - Te rog să ne spui dacă ai avut copii şi numele lor ?
R. - Nu am avut copii , ci nepoţi de la fraţi , pe care am putut să-i îndrum şi să-i ajut cît am fost rege Daciei , la domnie bineînţeles .
Î. - La ce vîrstă ai început Iniţierea Spirituală şi unde ?
R. - Iniţierea Spirituală am început-o în jurul vîrstei de 12 ani , în locurile în care m-am născut ; adică , în capitala Daciei - Sarmisegetuza .
Î. - Te rog să ne spui numele numele Marelui Preot Dac care te-a iniţiat şi pe ce strat-treaptă spirituală se află acum ?
R. - Numele Marelui Preot Dac era MATEI- după cum pronunţaţi voi acum - sau MATEIUS , aşa cum pronunţam noi atunci . Acest Mare Maestru se află acum pe stratul nr. 9 .
Î. - La ce vîrstă ai terminat şcoala Iniţierii ?
R. - Am terminat şcoala Iniţierii la vîrsta de 20 de ani .
Î. - La ce vîrstă ai ajuns rege al Daciei ?
R. - Rege al Dacilor , am ajuns la vîrsta 30 de ani .
Dar pînă atunci , am ocupat cîteva posturi şi anume :
- Ajutor în armata Dacilor . Mai concret , mă ocupam cu făcutul armelor .
- Apoi am avansat şi am avut soldaţi în subordine .
- Am fost cel mai bun la lupte - concurs şi de atunci am devenit lider .
- Eram trimis în diferite locuri să ajut tinerii ,după care am fost ales rege .
Tatăl meu era foarte bun conducător de oşti şi acest lucru m-a ajutat foarte mult .
Mama mea a fost Iniţiată în tainele Spiritului, ea m-a înţeles şi ajutat mult .
Locul naşterii , părinţii , educaţia primită , m-au ajutat în drumul meu spre titlul şi calitatea de conducător .
Eram foarte iubit , apreciat , sfătos îmi plăcea să stau de vorbă cu oamenii vîrstnici ,de parcă eram de vîrsta lor .
Preoţii cetăţii m-au admirat şi spuneau mereu că Dacia are nevoie de un asemenea om îndrăzneţ ,bun organizator , cult şi de o bunătate ieşită din comun .
Nu îmi explicam uneori anumite lucruri , dar mai tîrziu , aproape de vîrsta de 30 de ani , am început să simt , să întrezăresc ceea ce va urma .
Asta însemna că am fost înzestrat şi cu clarvedere şi ştiam concret unde trebuia să duc armatele ,unde era locul indicat să fac o cetate şi ce tuneluri - comunicaţii subterane trebuiau făcute .
Toate acestea şi altele le vedeam şi în scurt timp le materializam ; nu degeaba se spune că puterea gîndului mută munţii .
Participam în mod efectiv la tot ce se făcea , fiind permanent alături de oamenii mei şi eram admirat nespus de mult pentru acest lucru .
Î. - Ai fost educat spiritual în mai multe centre de iniţiere ?
R. - Nu . Am efectuat iniţierea spirituală numai în Sarmisegetuza .
Î. - Ştiai de existenţa piramidelor fizice din Dacia ( România ) ?
R. - Da ; ştiam de existenţa piramidelor fizice ( ascunse ) din Dacia .
Utilizam frecvent clarviziunea şi îmi amintesc că am fost în fiecare dintre ele .
Î. - Dacă ştiai de existenţa piramidelor energetice din Dacia ( România + ) ?
R - Da ; ştiam şi de existenţa piramidelor energetice din Dacia . Maestrul şi fratele IISUS CRISTOS mi-a arătat totul, şi nu numai mie , ci toţi Fiii lui Dumnezeu ştiam totul în acele vremuri .
Î. - Fiindcă ştiai de existenţa piramidei de la Tismana - Gorj , poţi să-mi spui dacă ai fost în interiorul ei în acea viaţă ? şi cum : în corp fizic sau în corp astral ?
R.- Am avut privilegiul de a vizita piramida fizică de la Tismana; în corp astral bineînţeles, şi nu oricum , ci în compania Marelui nostru Maestru Zamolxis .
Î. - Dacă aveai obiceiul de a cerceta clarvizionar evenimente , locuri , oameni , din trecutul , prezentul şi viitorul tău ?
R. - Fenomene din trecut nu cercetam , pentru că nu mă interesa . În schimb am cercetat viitorul ; mă interesa în linii mari ce va urma şi rolul meu de a mă implica în bine pentru poporul meu . Combinaţia dintre Daci şi Romani şi în special între iniţiaţii Daciei şi Romei era foarte bună ; această colaborare a avut un rol benefic asupra Daciei .
Î. - Dacă ştiai că ai participat prin veacuri la construcţia unor piramide ?
R. - Da , ştiam .
La construcţia piramidelor cu toţii am participat , dar în etape diferite .
Cunoaşterea Spirituală , am depus-o fiecare undeva .
În ceea ce mă priveşte ,eu am depus cunoaşterea personală în Munţii Retezat .
Pe timpul cît vieţuiam ca Decebal , emanaţia cunoaşterilor mele oculte ,
depozitate în Piramida fizică din munţii Retezat a fost extraordinar de puternică .
Î. - La cîţi ani după cucerirea Daciei de către romani ai murit ?
R. - Am ,, murit ,, după 10 ani .
Î. - Poţi să ne spui locul undea avut loc ritualul de înmormîntare al fostului tău corp fizic ?
R. - Ritualul a avut loc la Sarmisegetuza , locul în care am trăit .
Î. - Dacă se mai păstrează şi acum corpul tău fizic ?
R. - Răspunsul la această întrebare îl veţi primi în momentul intrării voastre în Sala Altarului de la Sarmisegetuza; dar tu Gicule trebuie să ştii cum au murit şi au fost înmormîntaţi Marii Iniţiaţi ai dacilor .
Î. - Te rog să ne spui pe ce strat spiritual ai urcat tu şi fostul împărat Traian ?
R. - Eu mă aflu acum pe stratul spiritual nr. 9 , iar Traian pe stratul nr. 8 .
Î. - Te rog să ne spui dacă ţi-ai încheiat misiunea terestră , s-au mai alegi încă o viaţă şi unde pe Terra , pentru a-ţi preda cunoaştrea spirituală următoarei trepte de iniţiere ?
R. - O să cobor pe Terra pentru ultima reîncarnare .Am să vin acum pentru misiunea care mi s-a dat şi nu oriunde ci aşa cum era de aşteptat , adică în spaţiul Carpatic .
Î. - În ce an estimezi că va fi posibilă reîncarnarea ta în spaţiul Românesc şi din ce considerent ?
R. - După anul 2012 cînd terenul este pregătit , mă voi reîncarna .
E foarte greu să vin acum . E un risc extraordinar momentan şi nici nu mi se permite .

ATENŢIE :
În perioada 2007 - 2012 , situaţia se va îmbunătăţi treptat la nivel spiritual şi fizic .
Lumea se va schimba în acest timp , astfel încît atunci cînd voi veţi fi Acasă , vă veţi bucura mult de urmaşii voştrii şi veţi fi foarte fericiţi că le-aţi lăsat informaţii foarte importante .
Nu uitaţi că:
Maestrul Tuturor este IISUS CRISTOS care şi-a asumat marele risc , şi interesant că perioada lui de acum 2000 de ani , a fost asemănătoare cu cea trăită de voi astăzi : zbateri , lipsă de credinţă , nevoi , etc,
Î. - Te rog să ne spui dacă noi am colaborat împreună fiind încarnaţi pe Terra ?
R. - Noi nu ne-am suprapus ca programe la nivel terestru . Voi aţi avut Maeştrii voştrii şi noi pe ai noştrii; dar totuşi ,am colaborat împreună prin trimiteri de informaţii spirituale de la unii la alţii , peste veacuri .
Reţineţi că eu Decebal am fost doar un episod spiritual ; alţii-printre care şi voi, aţi fost alte episoade spirituale , şi toate aceste episoade unite duc la Reuşita Finală.
Î. - Te rog să ne oferi acum cîteva recomandări sau puncte de vedere personale , din care să extragem noi înţelesuri şi noi căi de cercetare ezoterice .
R. - Am să fac acest lucru cu plăcere şi vă rog să meditaţi asupra lor :
1. - Voi nu înţelegeţi cu adevărat semnificaţia expresiei :CARPATO - DANUBIANO - PONTICĂ ;
Totuşi , acum vă ofer un reper : cînd întîlnim expresia CARPATO - DANUBIANO - PONTICĂ trebuie să ne gîndim că : toată informaţia şi vibraţia înaltă aparţine acestor munţi , inclusiv a munţilor Dobrogei .
Vă rog nu excludeţi din studiul vostru munţii Dobrogei .
2. - Vă recomand să mergeţi la Sarmisegetuza Dacică ,mai precis în sala preoţilor .
Cei care vor efectua meditaţii în sala preoţilor , vor primi multe informaţii . Aici o să vă ofer un aspect inedit .
Cine va merge în cetatea Sarmisegetuza Dacică , şi coboară în sala unde se oficia ceremonia preoţilor , va fi un spirit trezit .
Mulţi oameni se duc , se uită şi unii nu vor să coboare ; dar cei ce coboară în acest fost altar , se trezesc spiritual .
Acolo există un puternic flux energetic suprasensibil , dar fluctuant , care stimulează benefic pe toţi cei care intră în zona sa de manifestare .
Tot în zona cetăţii , în anumite camere subterane şi foarte bine protejate , există documente cu un bogat conţinut informaţional .
Dragi prieteni , mulţumindu-i acum Maestrului Iniţiat Decebal pentru informaţiile oferite , ne îndreptăm spre finalul cestui capitol cu unele precizări :
a). - cînd se pronunţă expresia CARPATO - DANUBIANO - PONTIC , va trebui să avem în vedere pentru o eventuală cercetare ezoterică , faptul că fluviul Dunărea trebuie vizualizat pe tot traseul său , iar munţii Carpaţi trebuiesc analizaţi pe toată lungimea lor , la care se mai adaugă şi lanţul munţilor Balcani ca parte a Carpaţilor şi unde este ascunsă vestita enigmă a Călăreţului Tracic .
b). - anterior , Maestrul Decebal făcea precizarea că eu trebuie să ştiu cum au fost înmormîntaţi iniţiaţii daci ( am avut reîncarnări în Dacia , înainte şi după Maestrul Decebal ) .
Este foarte uşor pentru un Maestru ca EL ,din lumea suprasensibilă de pe stratul nr. 9 , să citească uşor toate informaţiile pe care le posed eu ca spirit ,mai ales că sînt cu o treaptă inferioară lui ; dar aici în planul fizic , în funcţie de programul de destin , eu nu pot avea acces la toată cunoaşterea proprie .
Dragi prieteni , acest lucru este valabil şi pentru voi toţi .
Ţinînd cont de faptul că Maeştrii Decebal şi Traian revin la încarnare după anul 2012 , lor le revine sarcina de a rescrie istoria social - politică şi în special istoria ocultă al fostului lor timp antic .
Simbioza ocultă dintre spiritele lor , va fi inevitabilă şi plină de lumină , în derularea istoriei viitoare de după anul 2012 . Fiţi pe fază şi colaboraţi cu EI , pentru că nu-i aşa ? în spirit sîntem cu toţii UNUL şi e timpul să demonstrăm acest lucru .


duminică, 1 noiembrie 2009

Dacii (Melfior Ra)(EM)

Versuri Melfior Ra ... http://melfiorra.ro/
La adresa ... http://www.melfior-ra.ro/ gasiti cartile scrise de Melfior Ra
Muzica Gheorghe Zamfir
Creator clip EM




vineri, 29 august 2008

Tabara Initiatica Sarmizegetusa-Regia (EM)


In perioada 22-24 august 2008 stramosii daci in frunte cu Zamolxis si Decebal ne-au chemat, prin gura maestrei Melfior Ra (http://melfior-ra.ro/), la Deva - Sarmizegetusa-Regia.

Melfior Ra, invatator in noua energie, indrumator spiritual haric al neamului romanesc de inalta tinuta morala, va invita sa intrati in Spatiul Sacru al Muntilor Orastiei pe un drum de initiere spirituala, ghidata de Arhanghelul neamului romanesc si marile Entitati de Lumina ale zonei Sarmizegetusa-Regia.


Strajuit de Dealul Cetatii, orasul Deva si-a conturat de-a lungul timpului o personalitate proprie, care l-a propulsat la un loc de cinste in randul municipiilor Romaniei. Cu toate ca influentele statelor vest europene se fac din ce in ce mai simtite in toate judetele romanesti, in care orasele si municipiile sunt invadate de constructii impunatoare cu o arhitectura moderna, municipiul Deva este una dintre localitatile care mai pastreaza inca un aer de burg medieval. Misterul istoriei vestigiilor si monumentelor vechiului oras de pe Mures se impleteste armonios cu farmecul cladirilor, magazinelor si cafenelelor moderne. (http://www.primariadeva.ro/)

Au raspuns chemarii lucratori in lumina din toate colturile tarii si ne-am strans din nou in tabara initiatica Sarmizegetusa-Regia la Deva – Costesti.
Am sosit din cele patru zari cu trenul sau masina si ne-am dat intalnire la gara unde urma sa vina autocarul. Desi eram majoritatea dupa o noapte alba, veselia si bucuria revederii sau placerea de a cunoaste noi prieteni/frati a alungat si ultima picatura de somn sau discofort si cu ajutorul unei cafele aburind in racoarea diminetii.
La prima vedere si atat cat am vazut din punctul unde ma aflam pot spune ca mi-a placut orasul. Este inconjurat de muntii Orastiei impaduriti cu paduri de foiase de unde ozonul improspateaza aerul orasului si umple de sanatate locuitorii care, acum, la ora diminetii merg grabiti spre locurile de munca. Strazile din jurul garii sunt curate, marginite de straturi cu flori , flori care impodobesc si balcoanele blocurilor. Un orasel mic, linistit dar cu multa incarcatura istorica, aici aflandu-se vechea cetate a Devei construita prin anul 1241, iar la cativa kilometri distanta sunt vestigiile istorice ale Sarmizegetusa-Ulpia-Traiana, Sarmizegetusa-Regia, castelul Huniazilor.

Asa ca ne-am imbarcat in autocar nerabdatori sa vedem aceste locuri istorice si sa luam contact cu energiile ancestrale ale stramosilor nostri daci. Ca nu intamplator suntem reancarnati in Romania in aceasta era a schimbarii, a inaltarii, asa cum nimic nu este intamplator in vietile noastre.

Primul drum, asa cum se si cuvenea, l-am facut la CETATEA DEVEI. Ea a fost construita pe un con vulcanic si troneaza de la o inaltime de 371 m orasul rasfirat in jurul ei.
La cetate se urca cu telecabina pe sina. Este o panta destul de abrupta. De la fereastra cabinei vezi cum, pe masura ce urci, casele se micsoreaza in schimb perspectiva se largeste si poti vedea orasul in ansamblu. Ajunsi in varf ne intampina zidurile cetatii ale caror pietre au asistat de acolo, de sus, la derularea istoriei pe aceste meleaguri. Au vazut si au simtit multe evenimente, vesele sau triste, ale stramosilor ce au trait aici. Din pacate nu am putut vizita incinta cetatii deoarece erau echipele de restaurare care lucrau in acel moment.
Dupa ce am mai facut un tur vizual asupra orasului si muntilor care inconjurau cetatea pana la orizont, ne-am luat ramas bun imortalizand pe fotografii imaginile care ne-au impresionat pentru aducere aminte. Iarna, cand zapada acopera totul si frigul ne tine tintuiti in casa, incepi sa derulezi pe ecranul monitorului aceste imagini si imediat esti pe aceste meleaguri simtindu-le parfumul si caldura soarelui de vara.

Cetatea Devei
http://www.ici.ro/romania/ro/turism/mt_deva.html



Pornim iarasi la drum. In masina se canta, se spun glume, ne bucuram de companie si frumusetea locurilor prin care trecem in drum spre urmatorul nostru popas.

CASTELUL HUNIAZILOR unul dintre cele mai importante monumente de arta feudala gotica din Europa, (numit uneori si castelul Corvinestilor) a fost construit in secolul XIV pe locul unui vechi castru roman. Castelul a fost daruit de catre regele Sigismund I de Luxemburg cneazului Voicu tatal lui Iancu de Hunedoara.
Acesta ne intampina cu turlele sale inalte la capatul aleii pavate cu dale din piatra din curtea interioara. Vizitam pe rand Sala Cavalerilor unde sunt expuse arme si armuri din acele vremuri, un tablou cu o scena de lupta, Sala Dietei unde trona o masa lunga si jilturi frumos sculptate, Sala Cristaleor , Sala Stegurilor asezate pe stalpii care sustin cupole frumos arcuite in stil gotic, Sala de Vanatoare unde erau expuse trofeele. Mi-au placut vitraliile de o simplitate eleganta, vasele din portelan, macheta castelului, Sala Dietei.
In curtea castelului nu departe de capela se afla o fantana adanca de 30 de metri despre care se spune ca ar fi fost sapata de trei prizonieri turci, in schimbul promisiunii ca vor fi eliberati daca vor ajunge la stratul de apa. Dupa 15 ani , cand au terminat fantana, stapani castelului nu s-au tinut de promisiune. Legenda spune ca inscriptia de pe zidul fantanii inseamna "Apa aveti, dar suflet, nu". In realitate, inscriptia se traduce astfel "Cel care a scris aceasta inscriptie este Hasan, care traieste ca rob la ghiauri, in cetatea de langa biserica".
Piatra din care este construit castelul, obiectele expuse, arhitectura te faceau sa te intorci cu gandul la epoca medievala cu cavaleri imbracati in armuri ce se intreceau in turniruri sau se luptau pentru apararea cetatii cu lanci si sabii in tropot de cai si sunet de corn.

Castelul Huniazilor
http://www.castelulcorvinilor.ro/castelulcorvinilor/castel.html




Ne desprindem de aceasta atmosfera si revenim in prezent, imortalizam pe filmul interior cat si pe filmul aparatului foto imagini ale castelului, ne luam ramas bun de la familia Huniazilor si ne imbarcam in nava noastra terestra pornind pe sarpele soselei care ne-a condus catre urmatorul obiectiv din itinerariul nostru spiritual.

MANASTIREA PRISLOP este o mănăstire din România situată în apropierea satului Silvaşu de Sus din judeţul Hunedoara. De aproape şapte secole, ea reprezintă unul din cele mai importante aşezăminte religioase ortodoxe din Transilvania.

Aşezată într-o poiană foarte frumoasă, Mănăstirea Prislop se află la 13 km de Haţeg. A fost ridicată în a doua jumătate a secolului al XIV-lea de Părintele Nicodim, considerat astăzi drept reorganizatorul şi îndrumătorul monahismului românesc la începutul Evului Mediu. El a venit în Ţara Românească, unde mai ctitorise mănăstirile Tismana şi Vodiţa.
Al doilea ctitor al mănăstirii a fost Domniţa Zamfira, fiica domnitorului muntean Moise. Basarab, refugiată în Transilvania după moartea tatălui său. Se zice că Domniţa Zamfira era foarte bolnavă când a venit la Prislop şi s-a vindecat bând apă din izvorul cu puteri tămăduitoare din curtea mănăstirii. De altfel, mormântul ei se află în pronaosul bisericii.
Avutul cel mai de preţ al mănăstirii este Icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni, dăruită tot de Domniţa Zamfira în 1580, când s-a încheiat reconstruirea bisericii.
Unul din stareţii mănăstirii, Ioan de la Prislop, a fost timp de 20 de ani Mitropolit al Transilvaniei. Mănăstirea a avut, de-a lungul vremii, o existenţă zbuciumată. A fost incendiată, în 1762, din ordinul generalului Bucow, iar călugării ortodocşi au fost alungaţi. Apoi, două secole a aparţinut greco-catolicilor. A revenit la cultul iniţial în octombrie 1948. Din 1976, Prislopul este mănăstire de maici. În 1991 a fost înfiinţat, în incinta ei, Seminarul Teologic Monahal „Sfânta Ecaterina”, cu o durată de şcolarizare de cinci ani.

Cum treci portile manastirii se desfasoara in fata ta aleea ce duce spre biserica. In partea stanga sunt chiliile si alte cladiri utilitare iar in partea dreapta gradina in care traiesc in simbioza perfecta flori, tuia, pomi fructiferi si copacii padurii. Biserica este micuta dar delicata si madesta. Nu are picturi murale ci icoanele sunt pe tablori pictate. Mergem apoi la grota in care se afla icoana facatoare de minuni a Fecioarei Maria cu Pruncul si icoana lui Ioan de la Prislop. Pelerinajul nostru se incheie la marmantul parintelui Arsenie Boca care se odihneste alaturi de alte maicute in cimitirul manastirii.

Parintele Arsenie Boca s-a nascut la 28 septembrie 1910 in comuna Vata de Sus, judetul Hunedoara. De mic copil manifesta inclinatie spre studiu si spre artele frumoase. Urmeaza cursurile Institutului Teologic de grad universitar din Sibiu ale facultatii de Belle Arte din Bucuresti si pentru doi ani cursurile Facultatii de Medicina din Cluj, pe care insa nu le incheie.
Intre anii 1938-1939 face un pelerinaj la muntele Athos de unde, revenind in tara se inchinoviaza in anul 1939 la manastirea Sambata de Sus si la scurt timp este hirotonit diacon si preot.
In 1948, la indemnul mitropolitului Nicolae Balan se muta la Prislop pentru a reinvia viata monahala din aceasta manastire distrusa de generalul Bucow. Aici intemeiaza o obste de maici si vietuieste pana in 1959 cand i se stabileste domiciliul fortat la Bucuresti si lucreaza timp de 10 ani la pictura bisericii din Draganescu. Ultima parte a vietii si-o petrece la Sinaia, unde obstea manastirii Prislop, se reorganizeaza.
S-a mutat la Domnul in 28 noiembrie 1989 la Sinaia si a fost inmormantat dupa dorinta proprie la manastirea Prislop la 4 decembrie 1989.

Inainte de plecare ne-am potolit setea la izvorul ce susura in curtea manastirii la umbra unui copac maret. Astfel incarcati cu energia apei si a manastirii Prislop am pornit spre ultimul popas pentru acea zi



SARMIZEGETUSA-ULPIA TRAIANA - orasul antic inchidea o suprafata inconjurata de ziduri de aproximativ 32 ha. In inima orasului se intersectau cele doua drumuri principale (cardo maximus orientat nord-sud si decumanus maximus orientat est-vest), la intretaierea acestora aflandu-se principala constructie publica - Forul. Orasul nu se restrangea insa la teritoriul inconjurat de ziduri. Dincolo de ziduri, pe o mare intindere, erau situate casele (villae), ateliere mestesugaresti (caramidari, sticlari), temple si alte constructii publice sau private. Tot in afara zidurilor se gaseau si cimitirele orasului (sepulcreta) identificate atat la est cat si la vest de incinta. Populatia lui se putea ridica la 25.000 - 30.000 de oameni.

Cu aceste date istorice in memorie am pasit in incinta ruinelor vechiului oras. Ghidul ne-a vorbit despre amfiteatru, arena in care aveau loc lupte cu gladiatori, templul zeitei Nemesis, forum. Ne-am asezat apoi pe iarba si am stat in meditatie tacuta ascultand linistea. In jurul ruinelor se gaseau case frumoase iar la orizont se vedeau crestele muntilor.

Sarmizegetusa-Ulpia Traiana
http://www.ici.ro/romania/ro/turism/hd_ulpiatraiana.htmlromania/ro/turism/hd_ulpiatraiana.html http://ro.wikipedia.org/wiki/Ulpia_Traiana_Sarmizegetusa
http://www.replicahd.ro/replica_db/index.php?pagerun=2&p=356&more=1&c=1&tb=1&pb=11&tb=1&pb=1



Ne suim in autocar cu destinatia Costesti unde se gasea hotelul. Acum era tacere fiecare fiind adancit in ganduri. Se facea bilantul unei zile de istorie condensata in imagini impregnate pe retina, in energia antica care te coplesea.

Ne-am cazat in camere si ne-am odihnit putin pentu ca evenimentele zilei inca nu luasera sfarsit. Urma, ca la fiecare tabara, Carnavalul bucuriei revederii, reunirii prietenilor/fratilor din toate colturile tarii. Cu ocazia acestor intalniri imbinam utilul cu placutul pentru ca ne indeplineam misiunea de lucratori in lumina prin meditatiile/afirmatiile/invocatiile noastre dar traim si bucuria de fi impreuna, de a schimba impresii, de a dansa, de a canta.
La carnaval si-au facut aparitia catelul Azorel, lupul si lupoaica, mos Craciun, moartea in doua ipostaze, Scufita Rosie, o tndianca, Zamolxe, un pugilist, o pereche de tigani, Cleopatra, o doamna spaniola. Toti s-au straduit sa fie cei mai buni si intr-adevar misiunea juriului care a monitorizat travestirile a fost dificila. Pana la urma toti au fost premiati asa cum se si cuvenea. Toate costumele au fost originale.



Tarziu in noapte ne-am hotarat sa mergem la culacare dupa o zi plina de evenimente si imagini care se derulau intr-un film ametitor pe ecranul mintii.

Dimineata, dupa ce am terminat treburile matinale, am inceput sa astept la fereastra camerei, rasaritul soarelui. .... Cititi/vizionati eseul “SOARELE IUBESTE ROMANIA” la adresa http://pulberedestele.blogspot.com/

Ne-am strans in curtea cabanei in asteptarea vehiculelor care urmau sa ne transporte spre SARMISEGETUSA-REGIA - acest complex de sanctuare situat la 1200 m altitudine pe un platou terasat artificial, departe de ochii neinitiatilor, care pare menit pentru descifrarea mecanismelor astrale si marilor cicluri cosmice.

In sfarsit au aparut si “vehiculele spatio-temporale” – trei carute trase de « n » cai putere ai tractoraselor, cu «fotolii » din blana de lemn. Asta nu ne-a impiedicat sa ne suim veseli in carute si sa pornim la drum insotiti de glume si ras.
Drumul (25 Km), desi cam bolovanos si colbuit, serpuieste printre munti acoperiti de paduri, este insotit de parauri ce-si canta doina printre pietre si plante. In poienite cateva vite pasc linistite iarba delicioasa ce se transforma in lapte gustos si hranitor. Gospodariile taranesti sunt foarte rare. Aici salbaticia muntilor si a padurii troneaza linistita. Din cand in cand mai vin vizitatori, ca noi, iar glasurile rasuna ca un ecou.
Dupa aproximativ doua ore de mers (nu am masurat timpul pentru ca aveam la dispozitie tot timpul din lume) am ajuns la Cetate grandioasa capitala a Statului Dac.
Am pasit cu emotie si piosenie pe pietrele presarate in poiana vasta. Ne-am descaltat sa sa simtim pamantul mai aproape, sa simtim energia stramosilor. Ne-am acordat fiecare cu energia locului trecand in revista sanctuarele, palpand pietrele si imortalizand pe pelicula frumusetea locului.

“Cetatea de la Gradistea Muncelului, grandioasa capitala a statului dac, se prezinta ca o incinta de aparare construita din blocuri de piatra, avand forma unui patrulater neregulat. Ea ocupa punctul cel mai inalt de pe Dealul Gradistei, la 1200 m altitudine. Pe laturile de est si de vest, cetatea are cate o poarta. Drumul spre interiorul incintei este pavat cu piatra de rau.
La 100 m este de cetate, pe doua terase, se gaseste incinta sacra, la care duce un drum monumental, pavat cu lespezi de calcar, ce se termina intr-o mica piateta in preajma careia se gasesc amplasate sanctuarele (doua sanctuare circulare si cinci patrulatere, precum si o platforma circulara din andezit, simbolizand Soarele).
Asezarea civila se intinde pe zeci de terase amenajate, constituind cea mai mare locuire dacica cunoscuta. Aici se aflau grupuri de locuinte, ateliere mestesugaresti, depozite, hambare. Intr-una din locuinte a fost descoperit celebrul vas cu numele regilor Scorilo si Decebal. Un ingenios sistem de canalizare aducea apa captata de la doua izvoare in cetate.
Dupa biruinta asupra dacilor, in urma unei rezistente eroice opuse de catre acestia, romanii au instalat in cetate o garnizoana, formata din detasamente ale legiunii a IV-a Flavia Felix.”

Ne-am asezat in sanctuarul mare rotund formand un cerc de inimi ce pulsau acordate la inima stramosilor daci. Am inceput workshop-ul prin meditaii/invocatii/afirmatii pentru deschiderea portalului de lumina. Noi suntem coloane de lumina intre cer si pamant si, in momentul cand suntem reuniti in meditatie, se deschide un vortex prin care Lumina Cerului curge in miezul Pamantului. Dupa o pauza ne continuam meditatiile pe Soarele de andezit. Timpul a trecut repede si am constatat ca trebuie sa plecam. Ne luam ramas bun de la stramosii care au fost prezenti in jurul nostru, ne impartasim de la izvorul sfant din poiana si, insotiti de soarele care ne zambea si ne binecuvanta, ne intoarcem la cabana.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sarmizegetusa_RegiaRegia
http://www.gk.ro/sarmizegetusa/dave/sarmis.htm



Dupa ce am servit masa, desi eram dupa o zi plina, nu am avut rabdare sa stam in camere si ne-am facut siesta plimbandu-ne prin imprejurimi in asteptarea serii cand aprindeam focul de tabara. Barbatii adunau de zor lemne pe care le aranjau frumos in forma de con iar in jurul orei 21 s-au auzit primele trosnituri de lemn aprins de foc. Valvataia s-a ridicat repede spre cer luminand in rosu noaptea. Ne-am asezat in jurul focului canatand, recitand poezii, glumind. Din inaltimi puzderie de stele ne priveau iar printre noi, dansau si se bucurau numeroase entitati. Am stat pana tarziu in noapte cand focul s-a stins incet, incet.



Dimineata, am constatat cu regret ca este ultima zi de tabara. Inima dorea sa mai stea pe aceste meleaguri in compania prietenilor. Si natura era alaturi de noi in tristete deoarece cerul se acoperise de nori, crestele muntilor erau in ceata iar soarele nu se zarea deloc. Dar ne-am revenit si ne-am spus ca mai sunt si alte ocazii cand ne vom reantalni. Soarele si-a arat fata in timp ce urcam intr-o poienita in drumul spre cetatea Blidaru. Aici ne-am asezat in cerc si ne-am facut meditatia/invocatia/afirmatia timp de o ora dupa care ne-am despartit in trei grupuri si fiecare a mers unde l-a indemnat inima. Un grup a ramas in poienita, un altul a mers la cetatea Costesti iar eu impreuna cu inca cincisprezece frati am pornit prin padure spre cetatea


BLIDARU - “Situata pe culmea Blidarului (703 m), este cel mai puternic complex fortificat din aceasta zona, fiind intins pe un platou de aproape 6000 mp. Strajuind malul stang al Apei Gradistei, la fel ca si cetatea Costesti, fortificatia de la Blidaru cuprinde de fapt doua incinte, unite intre ele, avand impreuna sase turnuri puternice.
Prima cetate, ce ocupa platoul superior al dealului, are o forma trapezoidala, fiind prevazuta cu patru turnuri exterioare, plasate pe colturi. Potrivit unei ingenioase rigori de arhitectonica militara, intrarea se facea prin turnul I, astfel conceput incat sa impiedice desfasurarea fortelor inamicului, silindu-l sa coteasca spre dreapta si sa-si expuna flancul loviturilor. In interior se pastreaza urmele unui turn-locuinta.
Spre vest de prima cetate a fost construita apoi cetatea a doua, avand forma pentagonala. Atrage atentia aici sistemul platformelor de lupta de pe laturile de nord si de vest, cu adevarate mici cazemate.
Aprovizionarea cu apa a acetatii era asigurata printr-o monumentala cisterna patrulatera, cu ziduri duble sau intreite, adanca de peste 5m, construita in partea de nord-vest. Deosebit de interesanta este pardoseala cisternei, alcatuita dintr-un "ciment" avand in compozitia sa mortar, cenusa si carbune de lemn. Pe aceeasi latura, pe o terasa mai joasa, a fost scos la iveala un turn de paza care asigura din acest loc strategic, numit Poiana Pertii, o larga vizibilitate, dominand imprejurimile.”
http://atlass.wordpress.com/2007/02/11/cetatea-de-la-blidaru/
http://www.gk.ro/sarmizegetusa/dave/blidaru.htm

Poteca spre cetate mergea serpuit prin padurea umbroasa intr-o panta nu prea abrupta. Ne-am rasfirat ca niste perle de lumina de-a lungul drumului privind si admirind copacii, lumina soarelui filtrata printre frunze si crengi ce facea o atmosfera de vis. Numai ca totul era real si, cativa muri si aluni intalniti in cale, ne-au oferit cu generozitate fructele lor. Dupa aproximativ o ora am trecut “parleazul” in cetatea Blidaru. Era o poiana larga plina de iarba printre ruinele antice, iar presarate ici si colo cateva capite de fan isi raspandeau aroma de flori si te imbiau sa dormi langa ele. Ne-am raspandit in poiana acordandu-ne cu energia cetatii fiecare cum a simtit. Apoi am format un cerc cu un patrat in mijloc si ne-am inceput meditatia. Cerul se inseninase iar Soarele ne privea din inalt, de deasupra capetelor noastre, raspandind puzderie de stelute luminoase ce curgeau peste noi. Am multumit printr-o inclinare a capului atat Soarelui cat si Entitatilor care au fost alaturi de noi.



Vioi si usori ca niste fulgi de nea am coborat spre cabana. Numai la cateva minute dupa sosirea noastra a inceput ploaia, mai intai marunta, “mocaneasca”, intetindu-se mai apoi. Nnatura a tinut cu noi si ne-a lasat sa ne ducem misiunea pana la capat. Dupa vreo daua ore ploaia s-a oprit lasand in urma ei o racoare placuta si miros de pamant reavan.
O atmosfera perfecta pentru drumul de intoarcere acasa cand SOARELE ne-a salutat cu trei curcubee la distanta de cativa kilometri unul de altul. Din pacate, din mersul masinii, nu am reusit sa surprind decat o frantura din ultimul curcubeu.
Dar ele raman in inima noastra ca reamintire ca SOARELE IUBESTE ROMANIA. http://pulberedestele.blogspot.com/

PACE, LUMINA, IUBIRE
EM