Se afișează postările cu eticheta spirituala. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta spirituala. Afișați toate postările

duminică, 20 iunie 2010

Constiinta spirituala a dacilor - Alexandru Nicolici

Dacii erau ultimul popor care avea la nivel de masă, constiintă spirituală, ei stiind că sunt fiinte spirituale, nemuritoare, aflate în planul fizic într-un corp fizic.

Celelalte popoare, romanii, grecii, pierduseră această constiintă spirituală, acest lucru fiind evidentiat de sculpturile romane si grecesti care idolatrizează omul, identificându-l cu corpul sau fizic.

Toate reprezentările frumoaselor statui grecesti sunt un imn închinat corpului fizic, cel după care plângeau in momentul când treceau în lumea de dincolo. Teama că îsi pierd corpul fizic cu care ei ajunseseră se identifice dovedeste faptul că grecii se temeau foarte tare de moarte pierzând constiinta că sunt fiinte spirituale aflate în misiune în planul fizic.

Dacii erau ultimul popor care păstra această constiintă spirituală si care erau fericiti când mureau pentru că sufletele lor mergeau acolo unde este bine, la Marele Zeu Zamolxe.

Constiinta spirituală a dacilor era mentinută prin activitatea celor 13 preotese ale zeitei Bendis, zeita Mamă a Pământului. Scopul lor era mentinerea si transmiterea constiintei spirituale a poporului dac, intretinerea sentimentului de fiinta spirituala in fiecare dac si a credintei in nemurire.Cultul dacic era format din preotii lui Zamolxe, capnoboti (preoti) si ktistai (calugari-isihasti) si din preotesele zeitei Bendis, zeita Mamă a Pământului. Sarcina preoteselor era de a intretine sistemul operational al sanctuarelor dacice si al dispozitivelor de purificare, curatare, eliberare, precum si de incarcare si amplificare a potentelor dacilor. Tot ele alimentau cu Energia Vietii sufletele femeilor dace si le ajutau să transmită copiilor constiinta spirituală.

Sistemul de organizare a centrelor spirituale continea 3 mari scoli de initiere, aflate la Sarmisegetusa, Costesti si Blidaru. Sistemul initiatic reformat si perfectionat de Deceneu a functionat excelent până la aparitia Eului individual, în momentul Sacrificiului lui Hristos din 13 aprilie anul 33. Sistemul initiatic dacic era alcătuit pentru omul cu 3 corprui, iar odată cu aparitia celui de al 4-lea corp au apărut problemele.

Nasterea Eului trebuia ajustată prin dezvoltarea fortelor de iubire în sufletul omului, asa cum i-a indemnat Hristos pe oameni să facă.Nepătrunderea crestinismului în Dacia a dus la aparitia unor mari probleme in Eurile dacilor care acum erau activate, dar nu dezvoltau fortele de iubire a aproapelui asa cum cerea Hristos.

Nedezvoltarea fortelor de iubire fata de om a dus la aparitia unor manifestări negative în Eul dacilor. Asta a insemnat orgoliu, mândrie, egoism, lăcomie, vanitate. Când aceste sentimente au apărut în sufletele dacilor atunci au apărut problemele.

Intre anul 33 si anul 106 aceste sentimente negative au umplut sufletele majoritătii dacilor posesori de cunoastere si de functii spirituale importante.În anul 87 d.Ch., romanii patrunsesera în Dacia pe valea Cernei si ajunsesera la Tapae (Herculane), locul unde au fost atacati de daci si infranti.

Distrugerea romanilor s-a facut in principal de catre preotesele zeitei Bendis, care au muncit din greu pentru a pravali muntii si padurile ca sa ii strivească pe romani.

Dupa victorie, Decebal, care pe atunci avea aproape 19 ani, si-a asumat toate meritele infrangerii romanilor, s-a autoprocalmat ”Cel mai viteaz” si l-a inlaturat de pe tron pe unchiul sau Duras – Diurpaneus, care era destul de batran, proclamandu-se el rege, in locul fratelui tatalui sau. Unele preotese l-au sprijinit pe Decebal, alte preotese nu au fost de acord si asa a inceput conflictul preoteselor.

De-a lungul timpului, conflictul s-a amplificat ajungandu-se in anul 106 ca din acest conflict sa se nasca tradarea care a dus la cotropirea de către romani a Daciei.Principalii vinovati de această tradare sunt două preotese, X si Y. Ele au tradat romanilor secretele spiritualitătii dacice, au cerut o mare suma de bani in schimbul tradarii si functii mari in viitorul cult care avea să fie creat de romani pentru a inlocui cultul dacic. Cele doua preotese i-au dus de mana pe romani la toate cetatile dacice si i-au ajutat sa le cucereasca. Au divulgat si locurile sacre de la Fetele Albe, acolo unde se aflau cetatea preoteselor si cetatea preotilor. Cand Decebal s-a refugiat pe culmile de la Fetele albe le-au aratat romanilor creasta pe care se afla si asa a fost inconjurat si capturat. Au vândut inclusiv secretele dirijării Energiei Vietii prin sanctuarele dacice.

Dupa cucerirea Daciei, X si Y au primit un sac cu bani pe care s-au batut sa il impartă. X a castigat si a plecat cu banii si tot X a devenit marea Vestală a cultului zeitei Hesta, pe care romanii l-au introdus in Dacia.

Preoteasa Y s-a dus la cetatea preoteselor si a inchis izvorul Energiei Vietii care alimenta constiinta spirituala a dacilor si a pus in conservare toate sanctuarele dacice. Apoi a pus pe versantul de la Fetele Albe, 4 bariere energetice de protectie, care să nu lase să se apropie de acel loc nici un om care nu are sufletul curat.

Aceste bariere functioneaza si astazi si ele fac in asa fel incat semnele si marcajele potecii care urca la Fetele Albe, sa dispara si sa nu se poata ajunge la sanctuar daca in sufletul omului respectiv exista orgoliu, mandrie, ura, lacomie, etc.

Dupa care preoteasa a plecat la sud de Dunaris, ajungând ulterior in Capadochia.

De atunci si pana in aceasta viata cele două preotese nu s-au mai intalnit. Acum li se da sansa să îsi regleze conturile si sa incerce sa repare ceea ce au stricat.

Cele două preotese sunt cele care au distrus constiinta spirituala a dacilor si lor li se da sansa acum sa facă să renască aceasta constiinta spirituala a neamului.

Renasterea ar trebui declansata la eclipsa totata de soare in zilele de 10 si 11 iulie anul acesta.

Cu ajutorul si prin Voia Divinitătii, în 10-11 iulie 2010 la sanctuarele din muntii Orastie va fi reactivată Constiinta Spirituală a neamului. Si nu doar a acestui neam…

Acest eveniment se va produce prin eforturile unei intregi echipe terestre, care s-a format din rândul celor care au muncit cu ei însisi si s-au transformat devenind mai buni. Ei au dovedit astfel că sunt apti ca sa participe la renasterea Constiintei Spirituale a neamului si la crearea Noii Spiritualităti aici pe tărâmul străvechii Dacii.

Această Lucrare este dirijată si va fi finalizata prin fortele reunite ale multor Entităti de Lumină coordonate de Sf. Cuvios Ioan de la Prislop, cel care a început această lucrare încă de la sfârsitul secolului XV.


Articol preluat de la ... http://www.nicolici.blog.com/

sâmbătă, 20 iunie 2009

Sabia spirituala a Noului Rege Dac (Cornel Nicula)


Cornel Nicula
Continuăm prezentarea călătoriei turistice şi iniţiatice pe care am început-o în numărul trecut al revistei. Avem atâtea valori sacre răspândite pe tot teritoriul românesc, sub forma celor 22 de Arcane Mistice, încât este mai mult decât necesar să le readucem pe toate în discuţie, reactivându-le matriţa de energie proprie.
După ce am plecat de pe minunatele plaiuri de poveste ale Sarmisegetuzei, din acele păduri în care parcă şi acum mai sălăşluiesc zâne, pitici şi ale fiinţe din basmele româneşti, cum era şi firesc a trebuit să luăm calea înapoi către acasă, spre Bucureşti. Drumul pitoresc şi plin de verdeaţă de-o parte şi de alta, o minunăţie în mijlocul verii călduroase, ne-a oferit încă o dată prilej de încântare privirilor noastre. Este de-a dreptul fascinant să priveşti ore în şir la toate gospodăriile înşirate fie pe coamele dealurilor, fie în jurul acestora, admirând din goana maşinii specificul strămoşesc al culturii şi civilizaţiei noastre româneşti, care încă persistă în ciuda tuturor agresiunilor civilizaţiei de consum.
Deşi ne deplasam cu autoturismele pe autostradă, devenea aproape imperceptibilă schimbarea de altitudine şi de decor, kilometru după kilometru şi astfel ne-am amintit ce spuneau profesorii de geografie. Întradevăr avem toate formele de relief la un loc, iar acest aspect face ca aproape să nici nu percepi când ai părăsit zona munţilor.

Releul de la Târgu Jiu
Lăsând în urmă frumoasele meleaguri hunedorene, încărcate de legendă, mister, energii divine şi tradiţie ancestrală, cu speranţa că ne vom întoarce în acele locuri unice, ne-am îndreptat către zona dealurilor subcarpatice. Timp de câteva ore bune ne-am deplasat comentând cu bună dispoziţie impresiile şi trăirile avute în Retezat şi la Sarmisegetuza. Am fi rămas acolo, în
liniştea aceea, o veşnicie, conectaţi la Dumnezeu şi la Univers, dar datoria ne chema înapoi către
Bucureşti.
Deşi străbăteam drumul înapoi, apropiindu-ne de zona subcarpatică, totuşi un iz fin şi consistent persista în conştiinţele noastre, un iz al vechilor regi geto-daci, care veniseră la marea întâlnire
de la sanctuarul din munţi. Energia lor este cu noi şi acum, la mai bine de o lună şi jumătate de atunci şi nu putem să nu ne înclinăm plini de respect şi recunoştiinţă în faţa spiritelor lor măreţe, făptuitoare de mari isprăvi rămase în istoria lumii. Trebuie să spunem că „mâna” nevăzută a regilor geto-daci a influenţat până şi opere realizate mai de curând, la
scara timpului, cum este cea de la Târgu Jiu a lui Brâncuşi. Ajunşi în vremea prânzului în oraşul unde în urmă cu peste 70 de ani Brâncuşi construia Coloana Infinitului, am făcut un popas necesar pentru cercetări asupra acestui admirabil complex energetic. Vreau să vă spun că în acea duminică splendidă, dăruită parcă special nouă de către Dumnezeu, am petrecut o oră pe
pajiştea din jurul Coloanei. O oră care toată viaţa îmi va rămâne profund întipărită în memorie. O oră divină, pentru a admira şi a ne bucura de acel verde parcă incomensurabil al pajiştei, sute de metri pătraţi de iarbă de un verde viu divin. Parcă am fi rămas culcaţi pe ea o eternitate, atât de minunat era. Personal am ales un loc mai de-o parte şi m-am întins decuplându-mă total de
mediul înconjurător, pentru aproximativ 20 de minute.
Era ca şi când m-aş fi aflat într-o dimensiune paralelă, energia Coloanei vibrând intens însoţită de energia vindecătoare a verdelui pajiştei. Aşa am intrat în comunicare cu fiinţele care supraveghează Coloana – care este un Releu Galactic de Transmisie, fiinţe ce folosesc energia acelui loc pentru veniri şi plecări pe şi de pe Pământ. Coloana în structura ei subtilă de energie primeşte alimentare de la celelalte componente ale complexului, respectiv Poarta Sărutului
şi Masa Tăcerii.

Sabia Spirituală şi Noul Rege Dac
Este evident faptul că popasul de la Târgu Jiu ne-a confirmat că acest complex al lui Brâncuşi atrage zilnic, pe timpul verii mai ales, mii de turişti. Locul este foarte încărcat din punct de vedere al energiilor spirituale. Foarte puţină lume ştie însă că Brâncuşi, atunci când a
început construcţia operelor sale, l-a avut ca ghid spiritual pe celebrul Maestru yoga Milarepa. Acesta îl îndruma din astral pe Brâncuşi, conform spuselor sale, în întocmirea amplasării, a unghiurilor şi a ordinii operelor din complex.
Nu întâmplător privită de sus înşiruirea operelor configurează o sabie al cărei mâner se află lângă Jiu, care curge în apropiere, în timp ce vârful sabiei este îndreptat către est, mai bine zis aplecat
puţin către sud-est, arătând în direcţia Bucureştiului. Oare ce i-a spus Milarepa lui Brâncuşi, ca să fie vârful sabiei orientat astfel? Din datele istorice culese despre Brâncuşi ştim că el avea o dorinţă arzătoare ca poporul nostru să fie recunoscut pentru valorile şi spiritualitatea sa, în acele vremuri când integritatea statului român era fragilă.

Şi cum nimic nu se petrece la întâmplare pe acest Pământ, amplasarea complexului de la Târgu Jiu are un tâlc profund, ascuns în chiar modul în care este poziţionat. Mai mult de atât. Mistica numerelor ne duce către descoperirea unei uluitoare realităţi a acestui extraordinar obiectiv turistic. Dacă adunăm echivalentul în cifre a literelor ce compun numele oraşului, avem 22
şi 13, două numere foarte importante în divinaţia Tarotului şi a Arcanelor Spirituale. Iar prezenţa Jiului în apropiere ne duce la descifrarea etimologică a numelui său, care înseamnă după limba dacă veche ”Cel Sfânt”.
Dacă vârful sabiei este îndreptat către Bucureşti, ar rezulta că un nou Preot - Rege dac, Cel Sfânt, ar apare într-o zi în capitala ţării. Adică întoarcerea Celui Sfânt.
Coloana Infinitului şi celelalte opere brâncuşiene sunt realizate şi amplasate chiar în această zonă a Jiului. Deci opera lui Brâncuşi, divin inspirată, funcţionează pe vibraţiile celor două numere mistice, atrăgând permanent turişti în sezon. Căci vreţi sau nu, prin înseşi aceste numere ca vibraţii, toţi cei care trec pe la coloană primesc mesaje, îndrumări şi uneori chiar haruri din
partea mesagerilor Luminii, ce străjuiesc neobosit Coloana Infinitului, semnul nostru de legământ pe vecie cu Dumnezeu Creatorul.
Aşa că dacă aveţi o vacanţă la dispoziţie, nu ezitaţi să treceţi pe la Coloana Infinitului, Poartă Stelară către Lumile Galactice care ne aşteaptă cu inimile pline de iubire, ca pe nişte copii care de multă vreme au uitat drumul înapoi spre Casă.
Imaginile sunt furnizate de Constantin Liciu