duminică, 4 aprilie 2010

De la Zamolxe la Iisus Hristos (Pr. Dumitru Balasa)

DE LA ZAMOLXE LA ISUS HRISTOS
Pr. DUMITRU BALASA
ÎN ATENTIA CITITORILOR


Parintele Dumitru Balasa e cunoscut în tara si strainatâte pentru cercetarile sale de istorie concretizate în mai multe carti si o puzderie de articole si studii. Lucrarea de fata e un scurt rezumat dîntr-un volum impresionant, în care au fost adunate roadele unor îndelungi cercetari din cele mai diverse domenii: istorie, mitologie, religie, parapsihologie, etc. Ideea centrala ce ne-o transmite în mod convingator lectura acestor pagini e aceea ca poporul roman are nu numai o vechime si o permanenta multimilenara pe aceste locuri, ci si o cultura populara cu adânci radacini în timp si ramificatii în spatiu. Parintele D. Balasa sustine, pe baza documentelor de care dispune, ca stramosii nostri au creat valori spirituale, care au constituit baza medicinei, dreptului si filosofiei europene. Din punct de vedere religios supune atentiei noastre ipoteze surprinzatoare privind demonologia populara, moroii ,strigoii, farmecele si vrajitoriile, zodiile si incinerarile, vindecarile prin bioenergie, etc. Pâna la publicarea integrala a lucrarii, paginile difuzate prin editura noastra stârnesc curiozitatea si interesul cititorilor, îmbogatindu-le universul spiritual si întarindu-le credinta în Adevaratul Dumnezeu .


Pr. Al. STANCIULESCU-BIRDA ZAMOLXIS
Invata ca „nici el, nici adeptii sai, nici unul din urmasii acestora nu vor muri, ci vor merge într-un loc anume, unde vor trai pururi si vor avea parte de toate bunataturile lumii” (Fontes, I, 49)
Zamolxis, „la Geti le-a întocmit legile (…), convingându-i ca sufletul e nemuritor (…) si le-a scris legile” (Fontes, îi ,19)
Pliroma : Împaratia luminii, a tuturor bunurilor eterne .


IISUS HRISTOS
Învata : „Cel ce crede în Mine, chiar de va muri, va trai (…). Eu le dau viata vesnica si nu vor pieri niciodata” .
Dar : cei rai vor merge „la osânda vesnica, iar dreptii la viata vesnica” (Ev. Matei, 25, 46)
Împaratia Cerurilor : „Cele ce ochiul nu a vazut, urechea nu a auzit si la mintea omului nu s-a suit, aceea gateste Dumnezeu celor ce-L iubesc pe el” (I. Corint, 2, 9).


VECHEA EUROPA
Se istoriseste ca e o tara pe care oamenii de stiinta, prîntre care Marija Gimbutas din Los Angeles, au numit-o VECHEA EUROPA. Aceasta era odinioara, demult, frumoasa si bogata : paduri imense cu pomi roditori, cu vânat de tot felul cu ape si râuri, care din când în când varsau la maluri bucati de aur. Aveau locuitorii Vechii Europe scaune de aur, cum nu avea nici o alta tara de pe lume. Se dusese vestea despre ea „peste noua tari si noua mari”.


CETATEA MUIERII
Si mai frumos era faptul ca tara aceasta era condusa de o regina fecioara. Cetatea ei de resedinta se numea cum se numeste si azi, CETATEA MUIERII. Drumul pe care ea se plimba de la munte pâna la mare, prîntr-un câmp de flori, se numeste si azi DRUMUL MUIERII.
Pestera în care se adapostea iarna pe cumplitele geruri, se numeste si azi PESTERA MUIERII. Unii nestiutori ai trecutului multimilenar o numesc PESTERA MUIERILOR. Aceasta muiere minunata da legi si conducea regatul feminin în Vechea Europa. Barbatii si toate celelalte muieri ascultau de glasul si dispozitiile ei.


HESTIA-(VESTA)
Documentele literare ale trecutului îndepartat al Vechii Europe, dintre multele regine care au condus acest regat feminin nu ne-au pastrat decât un singur nume acela al Hestiei sau Histiei, pe care altii au numit-o, mai târziu Vesta.
Era tânara regina, o fata frumoasa. Decât ea alta mai mândra nu se vazuse. Obrajii ei erau mai curati decât floarea crinului. Dupa gropitele din obraji parea ca întotdeauna e vesela, desi de multe ori avea de rezolvat probleme grele.
Ochii ei erau albastri ca cerul si parul ce-i ascundeau umerii era mai frumos decât borangicul si decât aurul Alutului sau Crisurilor care adapau gradinile din tara sa. Tânara Hestia era înalta si cu mijlocul ca inelul. Vorbele ei domoale erau mai dulci decât mierea fagurilor de albine. Cântecele ei treceau peste câmpii si rasunau prîntre crestele muntilor. În zilele de sarbatoare, dupa ruga catre Zeul Soare, mergeau pe un podis plin de margaritar si în jurul Hestiei se strângeau toate fetele si feciorii, gramada. Se dusese vestea în întreaga lume despre farmecul ei si toti ar fi voit sa le fie mireasa, sa asculte de glasul ei si chiar sa-l slujeasca în cetate si în Sfat. Dar mama Hestiei al carei nume cartile nu ni l-au pastrat, într-o zi s-a îmbolnavit. În zadar frumoasa printesa s-a rugat la Zeul Soare, caci într-o zi mama ei si-a luat zborul spre alte zari, lasând cenusa ca o simpla amintire. I se parea ca o aude pe marea regina ca o striga din când în când : Hestia, Histia, Istia, Vesta, cum o alintasera prietenele ei de joaca, în muntii Carpatilor, pe dealuri sau chiar pe malurile Istrului.


HESTIA (HISTIA, ISTIA, VESTA) CEA DINTÂI REGINA CUNOSCUTA NOMINAL A STRAMOSILOR GETO-DACILOR (ANTE 2000, î.d.Hr.)
Se obisnuise cu colegele si cu colegii de joaca. Toate-i ziceau „Regina noastra”. Acum era destul de mare si admirata pentru întelepciunea si priceperea ei. Ceva mai mult : Sfatul Muierilor chiar a ales-o ca sa le conduca tara în locul mamei sale. Zadarnic a încercat sa ramana fara griji multe si fara povara de regina. Batrânele, Babele cum li se zicea obisnuit pe atunci (si nici una nu se supara de aceasta), ajutau tânara regina. Nu era usor sa formulezi niste precepte de conduita, pe vremea când numai câteva stiau sa scrie si sa citeasca. Dar pe atunci, lumea nu era asa de dusmanoasa, de invidioasa, ca astazi. Feciorii printeselor din lumea întreaga auzisera de prea frumoasa Ileana Cosânzeana, cum va fi cunoscuta tânara regina mai târziu, în Cântecele populare. Nu era mai mare sarbatoare în cinstea Soarelui, la care tineri cavaleri, baieti si fete, pe cai nazdravani sa nu bata la poarta cetatii. Toti veneau cu alai si cereau mâna tinerei si prea frumoasei regine, a „Vechii Europe”.


FAT-FRUMOS—FIUL SOARELUI
Dîntre toti, unul i s-a parut demn de a o ajuta la conducerea Regatului. Acesta era Luceafarul, Fiul Soarelui. Soarele era cel mai puternic dintre toti zeii si lui i se închinau toate popoarele pamântului. În betia încântatoare a frumusetii cerului, s-a auzit un glas de ruga : „Tu, print al Cerului albastru, ramâi în munti, aicea lânga mine si sa schimbam numele cetatii. Sa-i zicem Cetatea Printului din cer. Sa schimbam numele Drumului Muierii si sa-i zicem Drumul Craiului. Toate ale mele ti le dau tie, ca esti atât de frumos!”, „Sa nu te auda, caci am picat din cer fara stirea lui si ne va pierde pe amândoi.” N-a terminat bine aceste cuvinte Fat-Frumos, fiul Soarelui, si-a luat zborul spre cer. Si s-a tot dus, s-a dus asa cu chipul preafrumoasei regine în inima lui.


DIN NOU LA PESTERA MUIERII
Dar a venit Baba Iarna, cu nor, cu ploi si cu zapada. Zeul Soare se vedea tot mai rar, iar Luceafarul rar de tot, câteva clipe, când cerul însenina. Înghetul a facut-o pe Hestia sa se retraga cu fetele ei, cu oitele si caprele, în Pestera Muierii. Rezidase acolo o alta regina, o muiere, o amazoana, în toata Vechea Europa era cunoscuta aceasta grota sub numele de Pestera Muierii.
Afara era ger cumplit. Deodata, intra un cântec fermecator pe sub acoladele pesterii, prîntre stalcticte si stalagmite ce luminau ca niste candelabre magice. A aparut Fat-Frumos—Fiul Soarelui. Toata pestera s-a luminat. A îngenuncheat în fata tinerei regine si i-a zis în rugaciune : „Hai cu mine, vino cu mine în cer si amândoi vom lumina pamântul si regatul tau!” Fetele toate au început sa plânga, vârstnicle si babele au început sa boceasca si s-o implore sa nu plece. Caci vor veni alte amazoane si le vor robi. „Auzi, tu, Fat-Frumos, aceste glasuri? Daca ma iubesti cu adevarat, adu-mi si mie o farâma din focul cerului si din lumina binefacatoare a tatalui tau, a zeului nostru, ca sa avem si noi pamântenii caldura si lumina, mai ales pe cumplitele geruri, când apele îngheata, când zeul nostru nu se mai vede!” „Tu, Cosânzeano, m-ai înduplecat. Îti aduc în dar o flacara din focul ceresc, daca te legatuiesti,ca vei avea grija ca sa nu se stinga niciodata si din el vei da la toate suratele tale, ori de câte ori vor avea nevoie. Dar … dar, va trebui sa ramâi regina-fecioara pe toata viata ta pamânteasca. Si…Si, cândva ne vom întâlni în Pliroma…!”
A urmat o tacere adânca, o tacere ca de mormânt. Si … un glas domol s-a auzit din buzele neprihanite! „RAMÂN FECIOARA”


REGINA FECIOARA, PREOTEASA LA VATRA FOCULUI SACRU
Si Fat-Frumos—Fiul Soarelui, iute ca gândul a iesit din Pestrea Muierii, a urcat la cer. Cu mestesug divin a rupt o farâma din trupul zeului Soare, a facut o vatra rotunda ca o farfurie mare, a asezat pe ea farâma de foc. Si ca un fulger a coborât pe Terra. A mers la gura Pesterii Muierii, întunericul a disparut si de aceasta data. O caldura binefacatoare a cuprins întreaga grota. Regina Hestia-Vesta i-a iesit în cale. Feciorul Soarelui—Fat-frumos i-a prezentat vatra cu focul sfânt prin fulger adus din cer. Si i-a zis : „Sa ai grija sa nu se stinga niciodata. De aici sa duci la Cetatea Muierii, unde ai resedinta de vara. Sa rânduiesti acolo ucenice de-ale tale, care sa aiba grija ca nici acolo focul sa nu se stinga niciodata. În vara sa mergi Sus, în Corona Montarum. Acolo, sus pe munte în Cogheonon, pe o vatra de piatra sa asezi jar si flacari din Focul Sfânt. Acolo sa ziditi cetate noua si Casa sfânta. Dar nu numai acolo, ci unde vei crede tu sau urmasele tale, fecioare curate sa faca vetre noi, sa întertina focul sfânt si nepatat. Din jarul focului sa dati la toti câti vor avea nevoie de lumina si caldura. „Asa voi face!” „De nu, vei da seama dupa moarte trupeasca, în Pliorma, unde ne vom întâlni.” A urmat o tacere adânca si glasul Estiei, curat si dulce s-a auzit peste întreaga Terra : „Asa voi face! Din focul acesta sfânt voi duce în Cetatea Muierii si voi lasa fecioare sa aiba grija, sa nu se stinga, sa nu se stinga niciodata, niciodata. Voi merge în Coroana Muntilor si voi zidi vatra de piatra, unde voi aseza cu mâinele mele jar din focul sfânt. Aici farâma de soare va fi mai ferita de oamenii rai, care vor râvni la tot ce voi realiza cu ajutorul sorilor din regatul meu.
Si Fiul Soarelui, asa cum venise, si-a strâns razele de lumina si ca fulgerul, a urcat între planete, sus, tot mai sus. A trecut multa vreme. În fiecare vatra era un Soare în miniatura. Daca în vetrele caselor de rând focul se mai stingea, în Cetatea Reginei el era întertinut cu sfintenie de un grup de fecioare-preotese, care slujeau Reginei Hestia-Vesta.
Frumoasa regina, Marea Preoteasa a stramosilor Geto-Dacilor, Hestia, cu soborul Muierilor, al Babelor conducea regatul feminin în Vechea Europa. Împreuna au alcatuit un cod de legi ce s-a numit codul belaginelor (=al legilor frumoase). Acest cod a stat la baza regatului stramosilor Geto-Dacilor si din el s-au inspirat tacit cei mai multi din legislatorii popoarelor antice.


HESTIA-VESTA ZEITA A FOCULUI
Frumoasa Regina, Marea Preoteasa s-a bucurat de atâta consideratie ca dupa moarte a fost zeificata, a devenit zeita a Focului, zeita a Vetrei si era nelipsita în orice casa. În vatra de pe Coghenon, alte fecioare, alte preotese au întertinut, dupa legamant focul sacru, langa Soarele de andezit. Dar cum neamul Dacilor era cel mai numeros dupa acela al Indienilor (Herodot), au dus cu ei focul în întreaga lume si cultul Zeitei lor.


O ZEITA FURATA(sec.8-7,i.d.Hr.)
Foarte repede, cultul Focului si al Zeitei Hestia-Vesta s-a raspândit în lumea întreaga. S-ar zice ca dupa sute de ani, din neglijenta focul se stinsese si era mare lipsa lui. Un fulger din cer a incendiat o padure si focul sfânt s-a aprins din nou în vetrele sfinte. Alte fecioare, preotese, vestale au îngrijit de focul sacru. Cu circa 8-7 secole înainte de Hristos, poetul Hesiod, constatând ca în lumea de limba greaca patrunsesera o multime de zei, care nu aveau legatura unul cu altul, a facut „ordine”. A alcatuit o genealogie fictiva a zeilor. Ea nu a avut nimic în comun cu realitatea si cu neamul din care zeita sau zeul descindea. Astfel dupa teogonia alcatuita de preotul amintit, toti au fost crescuti ca fiind urmasii lui Cronos dupa cum la latini, mai târziu, vor fi socotiti urmasi ai lui Saturnus.
În aceasta genealogie fictiva, fosta regina Hestia dupa artificiul lui Hesiod, apare ca fiica cea mai mare a lui Cronos, sora a lui Zeus, dupa cum tot ea, dupa acelasi procedeu artificial la romani a fost socotita fiica lui Saturn. Acesta pe parcurs a fost identificat cu Cronos al Grecilor.
În vechea Dacie nord-dunareana, Hestia avea un templu la Sarmizegetusa Regia, Soarele de andezit de forma circulara trebuie pus în legatura cu Zeita Vetrei. Alte vetre circulare sau în forma de potcoava, pot fi puse în legatura cu templele Hestiei. Grecii îi ridicasera un lacas la Delphi. Romanii îi zidisera doua în inima imperiului. Ele au fost reproduse de marele arhitect Palladio. Cel dintâi templu în Roma fusese ridicat de Numai Pompilius (715-673).
Dupa izvoarele literare antice, cea dintâi slujitoare a focului sacru , cea dintâi mare preoteasa cunoscuta nominal a fost regina Hestia(Vesta) stramoasa Geto-Dacilor. Un element de cultura esential ce porneste din inima Daciei! E bine sa se stie ca Rea Silvia, mama celor doi gemeni, Romulus si Remus, a ucenicit la templul zeitei Hestia(Vesta), fosta regina a stramosilor Geto-Daciei.


REGELE ZAMOLXIS(c. 1300 î.d.Hr.)
Iubite cititor, de pe orice punct al Terrei ai fi, afla ca documentele literare antice au consemnat numele a 3 mari reformatori legislatori :
1. ZARATHUSTRA, mare preot „rege si mare legislator”, zeificat în Iranul arhaic.
2. ZAMOLXIS sau Zalmoxis, mare preot, mare rege si mare legislator, zeificat dintr-o mare parte din Traco-Daci.
3. MOISE (Moshe), mare preot, mare conducator si mare legislator la Evrei.
I-am prezentat în ordinea în care au fost citati într-un vechi document literar pe care l-am amintit când am vorbit despre regina Hestia(Vesta).
Toti 3 au trait în jurul sec XIII.
Ne vom opri asupra lui Zamolxe. Desi manualele de istorie daco-romana nu aminteste nici macar în treacat de regina Hestia(Vesta), si nici de Zamolxis ca rege, am urmarit în materialele documentare si acest stralucit pesonaj. Despre el s-a vorbit numai ca mare legislator. Robia peninsularilor, razboaiele imperiilor, al caror rezultat a fost împartirea Daco-româniei între cele 3 mari imperii : Imperiul Roman de Apus, Imperiul Rusesc si Imperiul Turcesc . Aceasta robie a creat un complex psihologic de inferioritate, care s-a transmis si actualelor generatii. Asa se face ca nici astazi, cercetatorii promovati de cele mai multe ori politic, nu se pot tine în pozitie verticala, nu stiu ca Hestia(Vesta)a fost regina stramosilor Dacilor, nu stiu ca Zamolxis a fost regele Dacilor, desi au fost mari personalitati care au sustinut acest adevar înca din sec. XVIII. Huszti Andras în 1971, scrie ca Zamolxe „ar fi fost primul mare rege al Dacilor (…) în anul 1402” (d. Hr. v. Mircea Musat, „Izvoare…”, 92-93). Iosif C-tin Dragan, marele tracolog, înca din 1980 a spus si a scris raspicat ca Zamolxis a fost regele Dacilor si totusi în manualele de istorie se începe din jurul anului 300, cu Dromichaetes. Altii încep mult mai târziu, cu Burebista iar altii chiar cu Decebal, de la luptele lui cu Traian.
Dar sa revenim la Zamolxe si sa analizam câteva informatii documentare din care reiese clar ca Zamolxis a fost primul rege cunoscut nominal al Dacilor.
Da! Zamolxe a fost mare preot, mare rege si mare legislator. Unii dintre Geti îl cunosteau si sub numele de „Gebeleizis” (Fontes,I,49). Mai întâi precizam ca Zamolxe era „get” adica dac (Fontes,I,189). El a trait cu mult înainte de Herodot si de Pitagora. Adaugam aici si rationamentul lui Iosif C-tin Dragan : „Nu putea sa fie zeu(zeificat), daca nu era rege, caci dupa obiceiurile antice regii erau adesea zeificati” („Noi tracii”,1983,pag.9).
Ceea ce e si mai important, e faptul ca Zamolxis a fost un mare carturar.


CEA DINTÂI SCOALA CU LOCAL PROPRIU ÎN DACIA (c. 1300 î.d.Hr.)
Din activitatea didactica a lui Zamolxis, interesant e si faptul ca „a cladit o casa pentru adunarile barbatilor, în care (se spune) ca îi primea (…) pe fruntasii tarii, învatându-i ca nici el, nici oaspetii sai si nici unul din urmasii acetsora nu vor muri, ei vor merge în anume loc, unde vor trai pururi si vor avea parte de toate bunatatile” (Fontes,I,48-49).
Daca avem în vedere ca mult mai târziu marii dascali greci îsi tineau lectiile în gradinile publice (Academos) si prin simplete, cu auditoriu compozit, putem aprecia caracterul scolii zamolxiene, bine orientat si cu un scop precis, programatic. Mestesugul de a face discipolii sai nemuritori, era defapt o cunoastere (în greceste : gnoza) si ea apartine numai celor initiati. Aici se predau : scrisul, cititul, psihologia, matematicile, astronomia, medicina, etc. Sf. Clement Alexandrinul, unul din cei mai de seama profesori ai Scolii din Alexandria, scrie ca GETO-DACII AU GUSTAT DIN FILOZOFIE, în timp ce Jordanes spune ca Getii erau instruiti „ÎN APROAPE TOATE RAMURILE FILOSOFICE” (Fontes,II,417) Ma întreb : De ce istoricii nu iau în considerare aceste splendide aprecieri?!
Cu scoala Zamolxiana se face începutul Gnosticismului, despre care vom vorbi mai jos.


BELAGINELE SAU LEGILE FRUMOASE
Cele mai elementare cunostinte ce trebuia sa le posede orice dac erau Legile frumoase sau Belaginele. Era un cod care cuprindea norme de comportare a cetatenilor regatului dac si ele fusesera alcatuite initial de zeita Hestia(Vesta).
Un scriitor din jurul anilor 21 î.d.Hr. ne informeaza ca „la asa numitii Geti, care se cred nemuritori, Zamolxe sustinea si el ca a intrat în legatura cu Hestia”, care i-a predat Legile frumoase (Belaginele), dupa cum Moise le primise de la Iahve (Fontes,I,189)—Alt scriitor antic, anume Iamblichos ne spune, textual : „Zamolxis (…) le-a întocmit legile, cum am aratat la început si a îndemnat la barbatie pe concetatenii sai, convingându-i ca sufletul e nemuritor (…) si pentru ca a învatat pe Geti aceste lucruri, si le-a scris legile, e socotit de ei drept cel mai mare dintre zei” (Fontes,II,19). Si pentru ca Zamolxe ca mare preot, observa ca dacii uitasera sfaturile ce le daduse Hesta- Vesta, s-a hotarât sa urce la tronul zeitei, undeva spre Pilorma. Si a întâlnit-o în cereasca stralucire si neîntrecuta frumusete, asa cum era de mii de ani. Si Zamolxe a cuvantat : „Zeita a cerului, Slujitoare a Soarelui material si Soarelui ce tine în mâna Cosmosul, legile date de tine au fost uitate. Eu le mai stiu dar as vrea sa le scriu chiar asa cum ni le vei porunci tu!”, „Scrie!”
Si marele Preot Zamolxe a scrie aceste legi, (Belaginele)-Legile frumoase, dupa care s-a condus Statul dac si ele sau raspândit în lumea întreaga. Retim faptul ca legile Dacilor au fost scrise de Zamolxe, nu au fost predate numai oral .
Dupa moarte si acesta a fost socotit de unii dintre adeptii sai, zeu. Pe parcurs, zeita Hesta-Vesta a fost eclipsata de acest mare preot si rege .
Ca si Histia(Vesta), Zamolxe dispunea de acea teuenergie spirituala cu care a intrat în fiinta poporului dac, cat si a popoarelor înconjuratoare.


JURAMÂNTUL MEDICILOR DIN SCOALA ZAMOLXIANA SI JURAMÂNTUL LUI HIPOCRAT
Am spus ca în Scoala Zamolxiana se învata si medicina. Un fapt care nu a fost sesizat de cercetatori e acela ca juramantul pe care îl depun si în prezent medicii din toata lumea cunoscut sub numele de Juramantul lui Hipocrat, e juramantul pe care îl depuneau medicii din scoala zamolxiana, amplificat .
Normele de comportare ale medicilor daci erau cuprinse în Belaginele pe care le-am amintit mai sus. Ele se desprind în parte din relatarea filosofului Platon(437-347 î.d.Hr.), care pune în gura arhicunoscutului întelept Socrate(469-399 î.d.Hr.) urmatoarele : „Eu (Socrate) am învatat aceasta incantatie, acolo în oaste, de la un medic trac unul din ucenicii lui Zamolxis, despre care se zice ca îi face pe oameni nemuritori. Spunea tracul acela ca (medicii) grecii aveau dreptate sa cuvânteze, asa cum v-am învatat adineauri. Dar, Zamolxis, regele nostru, adauga el, care e si zeu, ne spune ca dupa cum nu trebuie sa încercam a trata ochii, fara sa tinem seama de cap, nici capul nu poate fi tratat netinându-se sema de corp, tot astfel trebuie sa-i dam îngrijirea trupului, dimpreuna cu sufletul. Si iata pentru ce medicii greci nu se pricep la cele mai multe boli : (anume) pentru ca ei nu se cunosc întregul pe care îl au de îngrijit.
Daca acest întreg e bolnav partea nu poate fi sanatoasa. Caci, zicea el (medicul ucenic din scoala zamolxiana), toate lucrurile bune si rele-pentru corp si pentru om în întregul sau-vin din suflet si de acolo curg (ca dintr-un izvor) ca de la cap la ochi. Trebuie deci-mai ales, în primul rând sa vindecam izvorul raului, ca sa se poata bucura de sanatate capul si tot restul trupului. Prietene, zicea el, sufletul se vindeca cu incantatii (descantece). Aceste incantatii sunt vorbele frumoase, care ne fac sa se nasca în suflete întelepciune. Odata ivita aceasta si, daca staruie, e usor sa se bucure de sanatate si capul si corpul. Când ma învata leacul (farmecul) si incantatiile spunea : Sa nu te înduplece nimeni sa-i tamaduiesti capul cu acest leac, daca nu-ti încredinteaza mai întâi sufletul ca sa i-l tamaduiesti cu ajutorul incantatiei, iar acum, zicea el-aceasta e cea mai mare greseala a oamenilor : ca unii medici sa caute în chip deosebit o vindecare sau cealalta (a sufletului si a trupului). Si ma povatuia foarte staruitor sa nu ma las înduplecat de nimeni-oricât de bogat, dintr-un neam ales sau oricât de frumos ar fi-sa fac altfel. Deci eu, pentru ca i-am jurat si sunt nevoit sa-i dau ascultare, îi voi da în adevar ascultare. Si daca vrei-potrivit povetelor strainului sa-mi încredintezi sufletul tau, pentru a-l vraji cu incantatiile (epodele) tracului, îti voi da si leacul pentru cap. Daca nu, nuti pot ajuta cu nimic, scume Cormide” (101-102). (469-399 î.d.Hr.)
Din cele însirate aici s-a putut lesne observa ca e vorba de juramântul medicilor din scoala zamolxiana.
Facem si o mica paranteza : din citatul de mai sus reiese ca folclorul daco-român în ceea ce priveste incantatiile (epodele) sau descântecele e atestat în vremea lui Zamolxe si înainte de Socrate. Acele „vorbe frumoase”, cu care medicii daci refaceau moralul pacientilor erau descântece verificate, din care multe se pastreaza pana azi. Prin urmare literatura populara daco-româna începe înainte de tracul Socrate (v. Fontes,I,101-102), (469-399 î.d.Hr.).


JURAMÂNTUL LUI SOCRATE
În legatura cu lungul citat de mai sus, mentionam interventia marelui tracolog Iosif C-tin Dragan, la „Al XV-lea Congres de stiinte istorice”, tinut la Bucuresti, în 1980 între 16-17 august : „Cultura si civilizatia daca au ajuns la un foarte înalt nivel de dezvoltare (…). Tracii cultivau astronomia, matematica, medicina. Platon îi considera pe medicii traci superiori medicilor greci, deoarece, scria el înainte de a îngriji trupul, si boala, ei îngrijeau sufletul, expresie sub care cred ca trebuie sa întelegem sistemul nervos. În orice caz e vorba de o conceptie medicala foarte moderna” (Noi tracii,1980, octombrie,p.3). E defapt interpretarea citatului pe care noi l-am prezentat mai sus. În legatura cu aceasta psihoterapie, înainte de a se administra pacientului medicamentele (farmecele propriu-zise), amintim ca în Crestinism se mentioneaza Marturisirea si iertarea pacatelor, vindecarea sufletului uman. „Preotul ca medic sufletesc trebuie sa cunoasca :
1. Boalele sufletesti ale pacientilor în general si în special, adica pacatele în formele si aparitiunile diverse.
2. Izvoarele si cauzele pacatelor, izvoarele pacatelor sunt slabiciunea carnii, întunecarea mintii si razvratirea voiei (…). Cunoscând spiritualul (doctorul spiritului), boala sufleteasca, izvorul si cauza ei, sa destepte mai întâi în cel bolnav prin motive puternice, dorul de însanatosire, de indreptare iar dupa aceea sa-i dea la indemâna mijloacele corespunzatoare pentru redobândirea sanatatii si sa-l conduca a-l întrebuinta aceste mijloace si a conlucra cu mijlocul dumnezeiesc (teuenergia. Nota D.B.) la îndreptarea sa” (Am citat din Liturgica Bisericii Ortodoxe de Vasile Mitrofanovici s.a., Cernauti,1929,pag.814). Acestea sunt defapt metodele medicilor zamolxieni, care reiau doctori sufletesti si doctori trupesti si pe care crestinismul le-a preluat si le-a transmis doctorilor spirituali ierarhie în general.
Din cele citate mai sus retinem mai întâi constatarea filosofului Platon si a înteleptului Socrate, doua somitati ale culturii tracice, si anume, ca medicii traci stramosii daco-românilor de azi, ucenici ai scolii zamolxiene erau superiori medicilor greci; ca medicii traci predau ucenicilor lor leacurile dupa ce le recitau incantatiile (epodele) ; si esentialul acestui capitol anume ca pregatiti pentru arta medicala înainte de a profesa depuneau juramântul ca vor tine cont de anumite îndatoriri profesionale prevaute în Codul Belaginelor (Legilor Frumoase). Între acestea se stipulau mai întâi psihoterapia pacientului, sa nu caute daca bolnavul e sarac sau bogat ,daca e de neam ales, daca e frumos sau urât, „într-un cuvânt sa fie un medic ideal”.
Care era formula de care aminteste tracul Socrate nu stim, dar prezentam aici Juramantul lui Hipocrat (460-375 î.d.Hr.) pe care îl presteaza la începutul carierei lor medicii din întreaga lume si astazi. Citam :


„Jur pe Apollo medicul, pe Asclepios, Higia si Panaceea si iau ca martori pe toti zeii sa respect dupa puterea mea, urmatorul legamant : Sa pretuiesc ca si pe parintii mei pe cel care m-a învatat aceasta arta, sa traiesc în comun cu el, si daca e necesar sa împart si bunurile mele cu el ; sa-i consider copiii ca pe proprii mei frati, sa-i invat aceasta arta, daca ei astfel doresc, fara plata sau vreo promisiune scrisa, sa împartasesc fiilor mei si învatatorului care m-a învatat pe mine si discipolilor care s-au legat ei însisi si au fost de acord cu regulile profesiunii, iar numai acestora, perceptele si învataturile. Voi prescrie tratamentul pentru binele bolnavilor mei dupa cum capacitatea si priceperea
SI NICIODATA NU VOI VATAMA PE NIMENI. Ca sa fiu pe placul cuiva, nu voi prescrie un medicament ucigator si NU VOI DA UN SFAT care sa-i cauzeze moartea, NICI NU VOI DA VREUNEI FEMEI un pesar pentru a-i provoca avortul. Îmi voi pastra puritatea vietii mele si a artei mele. Nu voi taia ca sa scot pietre, chiar la bolnavii la care boala se manifesta. Voi lasa aceasta operatie sa fie facuta de cei ce practica aceasta (specialistii în aceasta arta). În fiecare casa în care ajung, voi intra numai pentru binele bolnavilor mei, tinându-ma departe de orice ademenire si mai ales de placerea dragostei cu femei sau cu barbati, fie ei liberi sau sclavi. Tot ce pot sa aflu (poate sa-mi ajunga la cunostinta), în timpul exercitarii profesiunii mele, sau în afara profesiunii mele sau în relatiile zilnice cu oamenii, ceea ce nu ar trebui raspândit, voi pastra ca taina si nu o voi destainui niciodata. DACA VOI PASTRA ACEST JURAMÂNT DE CREDINTA, SA MA POT BUCURA DE VIATA SI SA-MI POT PRACTICA ARTA, RESPECTAT DE TOTI OAMENII SI DE-A PURURI, iar daca îl voi nesocoti sau îl voi încalca, soarta sa-mi aduca
doar nenorociri” (Viorica Danila, Engleza pentru medici, ed.II, Ed. Medicala, Bucuresti, 1981, p.17-20).


Dupa ce am prezentat asa-zisul juramânt al lui Hipocrate, prestat si azi de medicii din întreaga lume, ne întrebam când a trait Hipocrat din Cos?
Dupa concluziile celor mai de seama oameni de stiinta, Hipocrate a trait „aproximativ între anii 461-377 î.d.Hr.”, deci la un secol dupa Pitagora , Platon si Socrate, de care am amintit mai sus. Asa cum am aratat Platon a trait între „aproximativ între anii 427-347 î.d.Hr., iar Socrate între anii 469-399 î.d.Hr. De fapt Platon a fost discipolul lui Socrate. Daca asa stau lucrurile, apoi juramântul depus de Socrate catre medicul trac „unul din ucenicii lui Zamolxis”, era un juramânt geto-dac, zamolxian, de juramântul lui Hipocrate nici Platon si nici Socrate nu amintesc.
Ba chiar trag niste concluzii si anume ca „medicii greci nu se pricep la cele mai multe boli” (Fontes,I,101-102). Nu cunoastem formula juramântului lui Zamolxis, dar comparând cele spuse de Socrate, cu textul juramântului lui Hipocrat, care e în uz si azi, tragem concluzia ca: Cultul lui Zamolxe ca legislator si rege, era pe întregul teritoriu tracic. Grecii au facut din Zamolxis un sclav al lui Pitagora. Herodot însa, ca un scriitor corect a scris : „Mie mi se pare ca Zamolxe a trait cu mult înaintea lui Pitagora”. Aceasta e o afirmatie falsa ca sa-si însuseasca stiinta si cultura zamolxiana tacit ca si romanii. O frumoasa traditie zamolxiana s-a pastrat, departe, la capatul cel apus al lumii în Spania .
Juramântul lui Hipocrat din Cos nu e altceva decât juramântul medicilor daci, zamolxieni la care Hipocrat el însusi trac si urmasii sai au adaugat numele zeilor Apolon, Asclepios, Higia si Panaceea, cu care religia crestina nu are în comun decât sinteza gnostica. Enumerarea zeilor astazi e o simpla forma, o scara pe care s-a ajuns la Doctorul cel Mare, la Isus Hristos, a carui teuenergie a înviat chiar mortii, ca Fiica lui Iair, Lazar s.a.


GNOSTICISMUL DACIC SI CRESTIN
Gnosticismul înseamna cunostinta si începe cu Scoala Zamolxiana în sec. XIII î.d.Hr. El e un sistem filosoficoreligios care face cunoscut adeptilor sai calea pe care se merge pentru a ajunge la nemurire, în Împaratia tuturor bunurilor, în Pliroma. Sufletul omului dupa gnostici emâna din forta suprema, din Tenergie. El a fost o emanatie divina, buna, dar în contact cu materia a devenit robul acesteia. Materia rea e opera uni eon, ultimul ca emanatie, numit Demiurg .
Gnosticismul Zamolxian ea un sistem dualist : spirit si materie, fiecare cu însusirile sale binele-raul, luminaîntuneric, fericirea vesnica în Pliroma-deplinatatea tuturor bunurilor si elementelor bune (ale ingerilor) emanate din Tenergia Maxima, ca si deplinatatea fericirii eterne dupa învatatura lui Isus Hristos. Un eon superior, izvorit din Tenergia Maxima era mintea, ratiunea sau cuvântul (Logosul divin). Imperiul raului rezida în materia rea si el se cheama Kenoma. „Mântuirea era conceputa de gnostici ca un proces cosmic. Ea însemna scapare, eliberarea de materie, dizolvarea lumii materiale, senzuale si separarea elementelor, reîntoarcerea absolutului în sine însusi. La aceasta se ajunge prin gnoza (…). Spiritele au fost închise în materie prin crearea lumii de catre Demiurg (ele se gasesc în oameni, în animale, în plante), mântuirea consta în descatusarea acestor doua parti din Împaratia materiala a lumii si restabilirea lor în Pliroma, Împaratia spirituala a tuturor bunurilor” (Istoria bisericii universale I,Bucuresti,1956,pag.115-116). Aceasta era defapt vechea conceptie zamolxiana. pentru gnosticii crestini va fi sintetizata în : „Cele ce ochiul nu a vazut, cele ce urechea nu a auzit si la mintea omului nu s-a suit. Aceasta fericire o gateste D-zeu celor ce-L iubesc pe El” (I,Corinteni,II,v.9).
În Pliroma dacica era defapt tot ce emana din Binele absolut, din care se desprinsesera eonii. EONII erau figuri din vechea mitologie sau personificarea unor notiuni filosofice. Eonii provin din principiul divin, prin emanatie, fie câte unul, fie perechi ; un eon masculin si unul feminin. Numarul lor variaza la gnostici, ajungând pâna la 365 ceruri x 7 eoni (Ibidem). Îngerii erau eoni buni. În Dacia s-a dezvoltat Gnostcismul ofit sau naasenii. Sarpele a adus gnoza primilor oameni.


CULTUL SARPELUI
Mai întâi precizam ca Sabazius era un „zeu frigian sau tracic” si era reprezentat „mai ales ca sarpe si socotit simbol al reînnoirii anuale a vegetatiei”, suprapus cultului solar (Victor Kernbach,218). Dar era si simbolul întelepciunii.
Pe cât e de fioros, de înfricosator sarpele pentru noi, în antichitate era socotit protector, ajutator si chiar tamaduitor.
În scrierile Gnosticismului crestin apare sarpele în întruchipare gnostica), care a aratat primilor oameni, Adam si Eva, gnoza (termen grecesc)-cunostinta binelui si raului. Sarpele era puterea salvatoare a omului. Amintim în acest sens. Sarpele de arama ridicat de Moise în pustie(Numeri,XXI), mentionat de Isus Hristos (Ev. Ioan,III,14).
Cuvântul semit nahas=sarpe, fonetic se apropia de naus=templu si a facut legatura cu lacasul de cult, cu biserica.


SARPELE CASEI
Etimologia cuvântului sarpe atât pentru lumea dacica, precum si pentru cea româna e indoeuropeanul sarpa=sarpe (Berinde si Lugojan,220-221). Acesta dovedeste vechimea nebanuit de mare a cultului Sarpelui la Daco-Români.
Dupa o credinta multimilenara gnostica fiecare casa are sarpele ei protector. El nu e veninos si nici nu trebuie omorât caci „e pacat”. Se mentioneaza în antichitatea daco-româna Cavalerul vânator având în fata „încolacit pe un arbore cu coroana evazata, sarpele-geniul bun al casei” (Dict. Enciclopedic de arta veche a Romaniei,86). Florin Olteanu, Crina Calin si Valeria Matei, analizând balada „Sarpele”, afirma ca ea se prezinta ca un mesaj cultural arhetipal referitor la pregatirea primilor nascuti în functie de pater familias, în arta vanatorii, dobândirea întelepciunii: La Geto-Daci, limbajul sarpelui reprezenta spiritul stramosilor, marea lor întelepciune” (Silvia Chitimia) si datorita regenerarii (…) era simbolul nemuririi lui Zamolxe. „Sarpele era unul din simbolurile zeitei Hecate (zeita traca) a carei scoala o gasim înca în preistorie” (Noi tracii,1987,oct.,p.16). De altfel, Domnul Isus Hristos da sfaturi pentru eternitate adeptilor sai : „Fiti întelepti ca serpii si blânzi ca porumbeii: (Ev. Matei,,10,v.16).
Tema Sarpele a fost tratata si de Mihai Coman. (Mitologia pop. român,I,p.110).


SARPELE CA ÎNSEMN AL CORPULUI MEDICAL
În prezent vedem „Sarpele sculptat pe portile institutiilor medicale si Spitalelor, imprimat pe sigilii si documente, folosit ca însemn al corpului medical, imprimat pe prima pagina a cartilor, e mereu prezent Caduceul, însemnul, simbolul vindecarii-un baston, doua aripi la capatul lui si doi serpi încolaciti pe el”.
De unde la început se utiliza „în ritmurile vindecarii, sarpele viu, cu timpul el a fost înlocuit cu simbolul Sarpelui”.
Ca simbol el apare în diferite forme.
„În România simbolul e un sarpe încolacind o cupa” (Viorica Danila).
În vechile calendare, planeta Mercur e reprezentata iconografic printr-un ostas în zale, tinând în mâna dreapta un corn de alarma, iar în stânga un buzdugan cu doi serpi. Aceasta ultima forma a buzduganului se pastreaza în Crestinism si azi, la cârja arhiereasca.


STEAGUL DACIC UN VECHI ELEMENT GNOSTIC
Toate steagurile, initial, au avut un caracter religios. Steagul dacic e un simbol al vietii, al vindecarii, al feririi de moarte, în lupta cu adversarul .
Ca simbol al gnosticismului ofit, sarpele apare în Dacia destul de timpuriu, Sarpele fantastic din „ tezaurul de sculpturi” de la Tomis, e o piesa celebra. Aceasta piesa unicat ne increditeaza ca dacii au împartasit gnosticismul ofit din cele mai vechi timpuri. Romulus Vulcanescu prezinta „balaurul dac, dupa V. Pârvan” si piesa „steag de lupta dacic, incizat pe un vas de lut” (Mitologia româna,108-109). Pe o tabla de plumb apare un cavaler purtând un dracon fluturand în vânt (Radu Florascu, Dictionarul enciclopedic de arta veche a României,87). Multe bratari de bronz se termina la ambele extremitati cu câte un cap de sarpe .
Pe Columna de la Roma, ca si pe arcul de triumf de la Salonic, ridicat de Împaratul Galerius cel Batrân, apare de mai multe ori steagul dacic ofit.
În încheierea acestui paragraf, adaugam ca cercetatorul Mihai Coman scrie ca stindardul dacic „ar fi derivat din acel draco (ie-sarpe) ce confirma victoria asupra puterilor întunericului si furtunii” (Mitologia româneasca,196). În lumea daco-româna reprezinta victoria asupra invadatorilor.


ELEMENTE GNOSTICE ÎN CRESTINISM
Dupa aparitia învataturii Domnului Isus Hristos, o parte din gnostici a adaugat la doctrina lor noile percepte crestine.
Aceasta acumulare da nastere unui curent religios nou : GNOSTICISMUL CRESTIN. La vechile credinte gnostice s-au adaugat elemente noi. Cartile au fost scrise dupa metoda gnostica si multiplicate. Astfel s-au perpetuat elemente dacice. Dupa anul 325 s-a precizat noua învatatura adusa lumii de Domnul Isus Hristos, Soarele dreptatii, mentinându-se multe din componentele credintei zamolxiene. Dintre cele ce nu au fost oficializate, sau chiar condamnate, unele s-au pastrat în popor.
În sec II d.Hr. un gnostic din Alexandria, anume Carpocart, prezenta adeptilor sai, o gnoza antiiudaica, pagâna, panteista. Acesta punea pe aceeasi treapta cu Hristos „pe filosofii (Pitagora, Platon, Aristotel) ale caror chipuri le aseza în lacasurile de cult ale sectei sale”. El învata si comunitatea bunurilor si a femeilor (Ist. Bis. Univ.,121).
Ca urmare a legaturilor cu gnosticul multe din bisericile ortodoxe daco-romane, au în exterior pictate figurile proorocitelor, Sibilelor si ale filosofilor sau înteleptilor lumii vechi, amintiti mai sus. De ce? pentru ca ei proorocisera venirea lui Hristos.


SIBILELE SAU FILOSOFITELE
Urmase ale zeitei Hestia(Vesta) au fost profetesele, numite si Sibile sau filosofite. Ele faceau parte din rândul tarabostilor si din chiar familia regala dacica stiutoare de carte.
Cuvântul Sibila e daco-român si însemna proorocita. Ele erau slujitoare la vatra focului, unde rosteau rugaciuni în versuri, epode, care pentru neinitiati pareau un simplu suierat, un univers, o melodie. De aici sibilatus-ias=sueratura (sivilatu= sueratu).
În limba greaca sibilla avea acelasi înteles, dovada ca porneau de la un numitor comun, dacic, de la care fusese împrumutat pe parcurs. În „literatura religioasa apocrifa : Silvia sau Savila.
1.Sevila (barbat), forma a numelui si la Manastirea Sucevita : Sevilla tarita”, la pictura exterioara ; iar la Manastirea Vatra Moldovitei : Sivila privind legendara Sibila (profetia unica): înalte texte apar zece sibile (N.A. Constantinescu,Dictionar,146.Dan I. Simionescu, Sibilele în lit. româneasca,Bucuresti,1928). I.D. Stefanescu scria ca numele de Sibila ar fi nou, „opera unui evreu din Alexandria, care a scris catre anul 40 al erei noaste”. Totusi Pandele Olteanu spune ca sibilele se cunosc „înca de pe la anul 3000 î.d.Hr.” (Arca,II,nr. V,p.5).Sibilele preziceau evenimente laice. Exemplu : „Schimbarea capitalei Imperiului de la Roma la Constantinopol în timpul lui Constantin cel Mare”, caderea Constantinopolului sub turci, în 1453 s.a.

sâmbătă, 27 martie 2010

vineri, 12 martie 2010

Sferele de Lumina despre Romania


Perspectivele Romaniei

Dragi cititori,
Informatiile date aici de Sferele de Lumina, entitati 12 D venite sa asiste planeta in acest sfarsit de ciclu cosmic, vor tine loc de ceea ce doream eu sa scriu despre Misiunea Romania sub semnul Echilibrului Divin. Mai toate ideile mele se regasesc, completate de foarte multe informatii noi, in materialul pe care vi-l prezint acum.
Pentru cei noi veniti, puteti citi in mesajele precedente de pe acest site materialul Sferelor de Lumina privind transformarile spirituale globale ce se petrec pe masura ce ne indreptam spre 2012 si ulterior. Acel material l-am inclus in jurnalul de fata deoarece mi s-a parut unul dintre cele mai coerente si clare privind transformarile de exceptie pe care le traim. In Lumina acelui material, am cerut Sferelor printr-o serie de intrebari sa elucideze rolul Romaniei, dincolo de perspectiva ego-ului si interferente emotionale subiective. Mai sunt si unele intrebari personale, o parte din raspunsurile aferente lor le voi publica de asemenea aici deoarece s-ar putea sa intereseze mai multa lume.
Inainte de a merge mai departe, simt ca trebuie sa fac o precizare:
Ceea ce veti citi in continuare are ca scop cresterea constientei noastre fata de rolul Romaniei in cadrul transformarii spirituale a planetei. Nu reprezinta o sugestie de a ne schimba modul de viata, locul in care traim, prietenii, familia. Poate unii dintre voi veti zambi, dar eu cred ca se impunea si acest paragraf.Datorita bogatiei de informatii, am impartit materialul in cateva mesaje, in acest fel fiind si mai usor de contemplat.
Ok, sa incepem !
.
Sferele de Lumina:
Salutari, noi suntem Sferele de lumina. Este o mare placere sa petrecem acest timp cu tine astazi. Am primit intrebarile tale in avans si le-am contemplat. Cu toate acestea, te incurajam pentru binele acestui medium si acestei inregistrari sa pui intrebarile intr-o maniera secventiala. Prima ta intrebare, si noi vom parafraza iar tu ne vei spune daca am inteles corect, este ca doresti sa cunosti gradul de acuratete a materialului actual venit prin channeling privind rolul pe care il va juca Romania in timpul schimbarilor planetare ce se petrec. Spunem ca schimbarile se petrec deoarece, asa cum stii, nu vorbim de viitor ci chiar de prezent. Schimbarile se petrec pe masura ce noi purtam aceasta discutie.Vom elabora asupra multiplelor invataturi care sunt date privind Romania precum si ceea ce se va petreace in aceasta tara in anii ce urmeaza. Noi, desigur, ca orice fiinte suverane din acest Univers, citim energiile ca si fluctuatii in continuumul constiintei, si, ca urmare, citim iminenta vibratiei compozite a entitatilor ce exista in forma umana pe Pamant. Datorita Liberului Arbitru, predictiile noastre precum si predictiile oricaror alte fiinte suverane din Univers, pot avea un grad de aproximatie. Ca urmare, vom elabora numai ceea ce apare in linia temporala dominanta a Romaniei si ne vom acorda la acele entitati, atat in forma umana cat si in alte dimensiuni, care sunt jucatori cheie in ceea ce priveste viitorul Romaniei.
Ne vom referi mai intai la energiile lui Sananda si Maitreya. Energiile lui Sananda sunt reprezentate de sufletul pe care il cunoasteti sub numele de Iisus Christos, un invatator al filozofiilor vestice iar sufletul pe care il cunoasteti sub numele de Maitreya, reprezinta un invatator al filozofiilor estice. Ambele entitati lucreaza cu multipli mediumi in spatiul romanesc, atat in stare de constienta cat si in transa. Printre anumite distorsiuni datorate inabilitatii mediumilor aflati in transa sau constienti de a primi informatia corect, speram sa elucidam contradictiile anumitor profetii.
Aceste mediumuri primesc informatii precum ca Romania va juca un rol cheie in anii ce urmeaza. Perceptia noastra este ca informatia este corecta. Cu toate acestea, Romania nu este speciala in sensul pe care il considera mintea dominata de ego. Romania este unica in pozitia pe care o are, avand in vest tari ale caror guverne au un mare potential de a deveni instabile in anii ce urmeaza si, multi dintre locuitorii acestor tari vestice, vor migra catre tarile pe care le cunoasteti sub numele de Polonia, Ungaria , Serbia, Ucraina si desigur Romania.
Mai avem de asemenea in relativa apropiere si tarile estice Turciei, care includ Orientul Mijlociu. Vor fi locuitori ai acestor zone ce vor migra in directia Turciei si, prin Marea Neagra, catre Bulgaria, Romania, si diverse provincii rusesti. Ca urmare, veti avea migratii atat din est cat si din vest in zona Europei de Est si a zonei rusesti de sud vest. Va exista astfel o confluenta de energii estice si vestice.
Desigur ca, din punct de vedere economic, nu veti fi capabili sa integrati un numar mare de emigranti. Ca urmare, unii din cei ce vor intra in spatiul romanesc nu vor putea sa se intretina (valabil si in tarile din jur), datorita si vibratiilor in crestere ale planetei.
Cu toate acestea, vor fi si aceia care vin cu scop precis in spatiul romanesc deoarece sunt calauziti de ghizii si aspectele lor inalte, Maitreya si Sananda, arhangheli, ingeri, de a veni in aceasta zona, stiind ca aici va fi un loc propice Iluminarii (vestul, nordul si centrul Romaniei). Deci, ei vor veni calauziti, din ambele directii, est si vest. Vom avea asadar o confluenta de energii stabilindu-se in nord, nord - vest si centrul Romaniei (precum si in Serbia, Ucraina si alte zone adiacente). Zona temporala aferenta acestei migratii este cuprinsa undeva intre 2009-2015 in cel mai probabil scenariu la timpul prezent.Vor fi in principal doua tipuri de instabilitati ce vor genera aceasta migratie spre zonele amintite din Romania :
a) instabilitatea unor tari occidentale precum Marea Britanie, Franta, Italia, Spania, Germania, Olanda si alte cateva zone. Cauzele vor fi multiple:- altitudinea scazuta a unora din aceste tari, aproape de nivelul marii incontextul schimbarilor climatice- infiltratii ale anumitor energii in UE, cu efecte de instabilitate ale valutei europene
b) cea mai dramatica instabilitate: Orientul Mijlociu: se escaladeaza razboiul intre tari precum Israel, Iran, Arabia Saudita, Irak, Siria si alte zone care probabil isi vor schimba numele in anii ce urmeaza.Aceste zone, incluzand ceea ce numiti Palestina, vor pierde din populatie datorita razboiului, refugiatii migrand spre Turcia si alte tari. Acestia nu vor fi insa bine primiti de guvernul si armata turca, si vor continua migratia spre Romania si alte tari adiacente, asadar veti avea si aceasta influenta.Am detaliat aici scenariul general cel mai probabil privind confluenta energiilor estice si vestice in Romania. Recunoastem faptul ca ai intrebari specifice de natura spirituala pe care te rugam sa le pui in continuare..

Intrebare:
Exista un puternic sistem de credinta in Romania privind existenta unor civilizatii avansate pe acest teritoriu in vechime, care au lasat tehnologii avansate, arhive, tunele hiperdimensionale conectand Romania de Egipt si de alte zone, ce vor fi descoperite in curand si vor duce la mari avansuri tehnologice si revelatii privind istoria planetei. As dori sa cunosc punctul vostru de vedere.
.
Sferele de Lumina:
Da.. Examinam liniile temporale ale acestei regiuni precum si inregistrarile AKASHA privind Romania si sufletele incarnate aici pentru o perioada de vreme.. Ne uitam in urma cu 10 milioane de ani in timpul civilizatiei numite Pangeea si progresam catre civilizatiile Lemuriei, Atlantidei si altele mai putin cunoscute. Vedem cateva ocazii in care diferite rase stelare au interactionat cu suflete din teritoriul romanesc. Bineinteles ca atunci acest teritoriu nu se numea asa (si geografia era diferita), dar, intreaga regiune aferenta in prezent Marii Negre si Marii Mediterane a avut puncte de acces pentru multe civilizatii, unele dintre care au impartasit tehnologii avansate.

Exista de asemenea un portal catre ceea ce numim Pamantul Interior (in dimensiunea eterica a planetei) in care este o civilizatie aflata la multi kilometri sub suprafata Pamantului (nota baronm: in termeni stiintifici acceptati, deoarece vorbim de dimensiuni diferite, juxtapuse) in dimensiunile eterice interioare, cunoscuta sub diverse nume, printre care Shamballa, Poseida, Tellos si altele. Aceasta reprezinta o zona interioara a unei civilizatii mai putin cunoscute si mai putin mediatizate. Cu toate acestea, ea continua sa existe sub aceasta regiune. Au fost diversi emisari ai civilizatiei subpamantene ce au urcat la suprafata planetei in Corpurile lor Eterice de Lumina, interactionand cu vizionarii, clarvazatorii si misticii civilizatiei umane de la suprafata, in aceasta regiune. Deci, au fost invataturi privind diverse tehnologii, care au fost date la diverse intervale de timp locuitorilor de la suprafata, fie de catre ET, fie de catre membrii civilizatiei Pamantului Interior.

Artifacte ale acestor dispozitive tehnologice pot fi gasite in multe zone ale Romaniei si ale tarilor adiacente. Multe sunt ingropate adanc in pamant. Cateva pot fi escavate si gasite. Cand spunem asta, ne uitam la zona Muntilor Carpati, in Moldova, in Transilvania si alte cateva zone (nota baronm: deci, mai putin in zona sudica a tarii). Toate aceste arii contin urme ale diverselor tehnologii aduse pe Pamant de diferite rase stelare in perioada, 10.000.000 BC - 100.000 BC. Au existat in zona cateva civilizatii si in perioada Lemuriei si Atlantisului, de dimensiune mai mica si de vibratie mai mica, separat de continentele cunoscute ca Lemuria si Atlantis.
Aceasta zona geografica a fost foarte diferita atunci fata de acum, asa cum iti poti imagina (nota baronm: am avut acum o luna o viziune in care am putut vedea zona Buzaului, unde ma duc eu la tara, modificandu-se radical intr-o succesiune temporala rapida. Timpul trecea rapid in viziunea mea si am depus eforturi sa mentin memoria imaginilor. Dealurile si-au schimbat infatisarea, am vazut diverse ferme cu animale ciudate. Totul se schimba si arata altfel). Marea Caspica si Marea Neagra erau orientate diferit, o parte din muntii vostri si-au modificat forma datorita deplasarilor placilor tectonice, ati avut inundatii si diverse dezastre naturale. Acestea au acoperit in mare parte urmele acestor civilizatii. In unele cazuri a fost vorba de razboi, implicand folosirea tehnologiei avansate.Nu a existat o prezenta nucleara in istoria acestei zone, deci nu veti gasi reziduuri radioactive ale unor tehnologii nucleare. Au existat insa dispozitive radionice, dezvoltate in diverse perioade de rasele stelare. Unele au fost implicate in razboaie, folosind Pamantul ca un camp de lupta.
Conflictele nu au implicat in mod direct locuitorii de la suprafata Pamantului din aceasta zona (rasa pleiadeana adamica). Dupa cum poti vedea, este o istorie destul de complicata si complexa. Cu toate acestea, noi confirmam ceea ce se spune. Au fost diverse tehnologii folosite aici. Au existat Scoli ale Misterelor pentru cei care au dorit sa atinga stari avansate de constienta si constiinta spirituala, in diverse perioade de timp, in aceasta zona temporala de 10. mil de ani. Au fost de asemenea si diverse fenomene de distrugere, asa cum am detaliat anterior.Cat priveste tunelurile subterane, noi le vedem numai ca portaluri si conexiuni eterice, nu vedem tuneluri fizice conectand Romania de Egipt sau orice zona din partea cealalta a Marii Negre (nota baronm: si in cartile lui Radu Cinamar, tunelurile apar ca fiind de vibratie diferita de cea fizica, deci, viziunea lui este bine orientata). Aceste tehnologii (tuneluri fizice subterane de mari dimensiuni) nu au fost dezvoltate aici conform perceptiei noastre si conform inregistrarilor AKASHA. Taramurile eterice sunt foarte diferite de cele fizice, timpul si spatiul fiind cu totul altfel acolo. Exista multe portaluri si gauri de vierme ce permit diverselor entitati sa calatoreasca dintr-o locatie in alta cu relativa usurinta atunci cand sunt in corpurile eterice de Lumina. Pamantul Eteric are aceste portaluri geometrice situate de-a lungul multor zone de uscat si de mare, deci, astfel de informatii privind tuneluri interioare se refera la taramul eteric.

Intrebare: au fost deja descoperite o parte din aceste tehnologii de catre lucratorii de lumina romani sau agentii ale puterii?
.
Sferele de Lumina:
Da, la acest moment, multe dintre tehnologiile aduse pe Pamant in diverse perioade sunt redescoperite, cea mai eficienta metoda fiind transmisia directa de informatie, receptata prin clarviziune. Primiti scheme si diagrame de dispozitive precum cele bazate pe tehnologia Punctului Zero si alte tehnologii. Pe langa acestea, artifacte care sugereaza existenta acestor dispozitive sunt de asemenea descoperite, indicand faptul ca au fost folosite pe Pamant in trecut. Cea mai semnificativa revelatie in ceea ce se desfasoara acum in Romania sunt oamenii de stiinta cu orientare spirituala ce sunt capabili sa inteleaga diagramele, schemele si viziunile care le sunt transmise de diverse rase stelare. Ei sunt de asemenea capabili sa adune resursele materiale necesare pentru a construi si opera aceste dispozitive. Aceasta nu se intampla numai in Romania, bineinteles, exista multe alte locuri pe Pamant unde au loc procese similare. Ai cumva intrebari specifice privind aceste "noi" tehnologii ?
.
Intrebare:
Da, as dori sa stiu daca in zona Romaniei au fost facute deja descoperiri privind aceste noi tehnologii sau asta se va intampla in anii urmatori ?
.
Sferele de Lumina:
Constientizam faptul ca exista cel putin 6 oameni de stiinta cu orientare spirituala in Romania care lucreaza activ in domeniul dispozitivelor ce folosesc energie spirituala. Unii dintre ei au primit informatiile prin materiale venite prin channeling precum si revelatie directa, in vreme ce altii au descoperit artifacte sau tablite, precum si diverse documente istorice, care ii asista in intelegerea modului cum sunt create asemenea dispozitive. Vedem 6 entitati ce apar a fi de gen masculin lucrand la dezvoltarea dispozitivelor ce folosesc energie spirituala.Intrebare: As dori sa stiu ce factiuni ET, ale Confederatiei Galactice, lucreaza predominant in zona Romaneasca, nivelul lor evolutiv si agenda.Organizatia numita in mod comun Confederatia Galactica consista in peste 1000 de sisteme stelare in aceasta zona a Galaxiei. In zona Pamantului lucreaza multe factiuni ale Confederatiei, unele fiind focalizate in zona Romaneasca deoarece percep rolul acestei regiuni in confluenta energiilor estice si vestice. Cunosc de asemenea potentialul acestei zone pentru construirea unor Orase de Lumina (zona centrala si nordica a Romaniei). Aceste factiuni isi asista in mod activ mediumii in cultivarea informatiilor ce ilustreaza cele spuse mai sus. Asa cum am mentionat mai devreme, vor fi suflete (mai ales din vest) ce vor fi dirijate sa vina in Romania pentru a contribui la crearea Centrelor de Lumina. Ai o intrebare specifica in acest sens ?
.
Intrebare:
Da, am citit unele materiale in care mesaje primite prin channeling sugereaza ca Bucurestiul va fi un centru principal de Lumina. Eu ma indoiesc de acest lucru iar mesajele respective imi apar ca fiind de vibratie 4D (benevolenta) dar nu foarte corecte. As dori sa cunosc punctul vostru de vedere.
.
Sferele de Lumina:
Noi nu vedem zona Bucurestiului ca fiind un centru principal de Lumina. Orasul nu se afla intr-o zona care este subiectul campurilor energetice inalte. El se afla in centrul unei energii mixte, Lumina - Intuneric, centrul guvernamental, care este in termenii vostri 75% Intuneric si 25% Lumina. Mai degraba, noi vedem zona aflata la 200-300 km NV de Bucuresti (nota baronm: judetul Alba, Alba Iulia?) ca fiind o zona favorizata de energii pentru construirea unor Centre de Lumina. In acest sens, am spune ca informatia de care vorbesti nu prezinta acuratete.Intrebare: Tot despre Centrele de Lumina... vor fi construite separat sau se vor baza pe orasele existente. Intreb asta deoarece mi se pare practic imposibil sa construiesti o comunitate spirituala in orasele din Romania, asa cum sunt ele acum ..Vor fi Centre de lumina ce nu vor avea nimic in comun cu orasele existente 3D. Pe masura ce Schimbarile Planetare se accelereaza, cele mai multe suflete din orasele 3D isi vor parasi corpurile. Centrele de Lumina se vor stabili in zona generala a acestor orase dar nu exact in aceeasi locatie.

Centrele de Lumina se vor situa in munti, in vai in care este posibila agricultura si in zone unde prezenta militara este minima. In unele cazuri, pe masura ce Schimbarile Planetare continua, este posibila folosirea unor cladiri si infrastructuri ale oraselor 3D de catre noile Centre ale Luminii. Centrele Luminii vor fi 4D, deci, vor fi inca subiectul instinctului de supravietuire al locuitorilor lor. Ei vor creste hrana organica in sere si infrastructuri asemanatoare. Daca exista un oras 3D abandonat ce are infrastructura necesara, ce poate fi folosita de Lucratorii de Lumina, va exista o interferenta minima a fortelor 3D datorita diferentei de vibratie a Lucratorilor de Lumina 4D si 5D fata de locuitorii care ar mai fi in orasele 3D. Noi estimam ca 80% din sufletele ce locuiesc in orasele 3D din Centrul Romaniei (dar nu numai acolo) isi vor parasi corpurile fizice pana in anul 2030, ceea ce va implica anumite actiuni ale Lucratorilor de Lumina (nota baronm: cred ca Sferele se refera la actiuni umanitare).

Perspective globale si personale
.
Dragi cititori, in insemnarea de astazi, Sferele de Lumina vor vorbi despre unele aspecte ce tin de potentialul unui conflict global, dar, am inclus si raspunsul la o intrebare personala. Am facut aceasta in ideea ca, daca cititi jurnalul de fata, este poate util sa stiti ceva si depre rolul meu aici, mai ales ca este posibil sa ne intalnim in urmatorii ani intr-un context cu totul diferit de cel de acum. Va mai exista un singur mesaj in seria de fata, in care am sa fac rezumatul informatiilor ce mi-au parvenit de la Sfere in legatura cu evolutia procesului ascensiunii.
.
Intrebare:
Vedeti un potential mare pentru un al 3-lea razboi mondial ?
.
Sferele de Lumina:
Da, dar repetam, noi aici vorbim despre probabilitati. Exista din estimarile noastre o probabilitate de 80% ca o conflagratie in Orientul mijlociu intre diverse tari din acea regiune sa atraga atentia si interventia majoritatii tarilor mai dezvoltate, incluzand Rusia, China, SUA, India precum si alte tari. Dupa cum stii (nota baronm: revedeti mesajele Sferelor privind 2012, in mesajele mai vechi de pe acest blog), nu va exista un razboi nuclear deoarece aceasta optiune nu este permisa. Confederatia Galactica a pus deja la punct un sistem foarte performant de monitorizare. Orice dispozitiv nuclear ce este programat sa detoneze intr-o zona locuita va fi neutralizat. Aceasta este valabil si pentru armele electro-magnetice si chimice (de scara larga). Deci, un conflict terestru conventional si unul aerian de nivel mediu va fi permis in Orientul Mijlociu. Un numar mare de refugiati va incerca sa intre in Romania si tarile adiacente dar nu vor avea succes (in numar mare). Acest conflict global pare ca se va intinde pana undeva in 2015. Estimarea noastra este ca aproximativ 100 mil. de suflete isi vor parasi trupurile fizice in acest conflict, ceea ce este un numar moderat fata de numarul de suflete ce va parasi planeta din cauza incompatibilitatii de vibratie (prin caderea sistemului imunitar). Intrebare: As dori sa imi spuneti cum vedeti rolul meu in ceea ce se va intampla pe planeta.Da, rolul tau care este deja clarificat, e in principal de a aduce componenta practica si impamantare multiplelor invataturi spirituale ce sunt date in Romania si in tarile adiacente. Tu vei asigura o metoda de discernamant si echilibru in ceea ce se intampla. Ca urmare, vei transmite invataturi unor multiple grupuri de suflete, pasi concreti prin care pot intra in contact cu natura lor superioara (Supra Eu), fie ca asta va insemna tehnici de vindecare, yoga, meditatii. Vei asista diverse Comunitati de Lumina sa se stabileasca si sa se dezvolte armonios, in ciuda unor conditii economice dificile (datorate schimbarilor de pe planeta). Tu vei mentine un nivel practic spre deosebire de multi mediumi ce primesc informatia dar nu sunt capabili sa o impamanteze in realitatea fizica (nota baronm: sa faca informatia utilizabila efectiv). Vei fi capabil sa separi informatia ce nu este impamantata de cea care este intr-adevar utilizabila, pentru oamenii ce avanseaza de la 3D la 4D. Te vedem de asemenea ca un invatator al Ascensiunii, pentru sufletele ce sunt gata sa treaca de la 4D la 5D, ajutandu-le la crearea unui mediu potrivit pentru initierea tranzitiei la Corpul Cristalin de Lumina, prin invataturi de Geometrie Sacra, procedee mistice samanice si multe alte aspecte ale adevarurilor spirituale si metafizice. Vei mai putea aborda de asemenea si domeniul stiintific, in zona dispozitivelor ce interfateaza energia eterica cu mediul fizic, cum ar fi cele in care este aplicata tehnologia Punctului Zero (campul electromagnetic nul). Deci, vedem un camp foarte larg de actiune pentru tine in viitorul ce poate fi prevazut.

Concluzii
.
Dragi cititori,in mesajul de astazi am sa fac un rezumat al ultimei parti a dialogului meu cu Sferele de Lumina privind Romania si procesul Ascensiunii. Desigur ca voi ilustra ideile ce au relevanta pentru cat mai multi, lasand deoparte anumite amanunte personale.Dupa acest mesaj voi continua insa sa ilustrez multe din invataturile lor, combinate cu ceea ce stiu sau intuiesc si eu. In opinia mea, Sferele de Lumina sunt printre cele mai coerente si energizante surse de informatie pe care le-am intalnit iar nivelul lor de vibratie (pentru a comunica cu noi, ei coboara o parte din ei de la 12D la 7D) le permite sa strapunga bariera de frecvente ce inconjoara planeta (voi reveni in alt mesaj cu descrierea diverselor bariere de frecventa amplasate in jurul Pamantului) astfel incat distorsiunile sa fie minimizate (nimeni nu poate pretinde in conditiile actuale acuratete 100%).Desigur, repet, nimeni nu este obligat sa creada ceea ce scriu aici, nimeni nu trebuie sa urmeze pe nimeni. Informatiile de aici au scopul de a largi perspectiva sufletului pentru a porni propria cercetare a Adevarului si, cel mai important, a stabili conexiunea stabila si clara cu Divinitatea din Interior, acolo unde exista raspunsuri la toate intrebarile.
.
1. Vortexuri energetice in Romania

Am rugat Sferele de Lumina sa indice zonele generale in care exista vortexuri energetice de putere semnificativa in Romania.
Raspunsul lor a fost :
Avem vortexuri de nivel semnificativ (mediu in comparatie cu mega vortexurile existente pe plan mondial in cateva locuri) in zona Muntilor Carpati, in Transilvania si in Maramures (nu intamplator, aceste zone descriu aria cea mai favorabila stabilirii Comunitatilor de Lumina). Mai avem vortexuri de putere mai mica in zona Moldovei si in zona de granita cu Serbia si Ungaria.
Zona de Centru - Nord - Vest a Romaniei va fi "Gradina Maicii Domnului" pentru Comunitatile de Lumina. Aici vin si vor veni transmisii puternice de energie Celesta pentru a sprijini formarea comunitatilor spirituale 4D si ascensiunii 5D. Sferele prevad un "exod" spiritual al Lucratorilor de Lumina spre zona mentionata mai sus, intr-un interval temporal cuprins aproximativ intre 2009-2015. Nu este vorba numai de Lucratori de Lumina romani ci si din alte tari, cu precadere vestice, ce vor primi calauzire superioara sa vina aici.
As dori sa adaug, ca raspuns la un comentariu, ca aceasta nu inseamna ca nu pot fi Comunitati de Lumina si in Moldova, Muntenia sau Oltenia. Dar inseamna ca nu vor fi conditii atat de prielnice precum in centrul-nordul-vestul tarii. Nu trebuie sa uitam ca, aceste comunitati 4D nu vor fi de la inceput invizibile haosului 3D si vor trebui sprijinite in acest sens, inclusiv prin alegerea zonelor favorabile.
Nu am intrat in amanunte privind locatia exacta a vortexurilor deoarece ar fi cerut foarte mult timp si resurse.
.
2. Rolul Romaniei (zonei romanesti)
.
Aici ma refer la sistemul de credinta precum ca Romania are rol conducator in transformarea spirituala a planetei. Nu este un secret ca eu consider acest sistem de credinta o distorsiune a unui fapt care este real: Romania are un rol foarte important, dar nu conducator la nivel planetar. Nici o tara/regiune nu are un asemenea rol. Transformarea spirituala este o chestiune de colaborare si impartasire.

Sferele de Lumina mentioneaza ca entitatile ET ce lucreaza cu Romania sunt in mare parte entitati de Lumina, benevolente, care, desigur, se pricep unele mai bine decat altele sa transmita informatiile. In afara de aceasta, intervin si distorsiunile aferente ego-ului (care este prezent in fiecare dintre noi) mediumilor romani. Mediumii romani sunt in cea mai mare parte suflete Luminoase si doresc sa ajute. Sunt insa influente ale subconstientului personal si mai ales colectiv romanesc ce au tendinta uneori sa ia unele invataturi literal si sa deformeze un pic realitatea. Sper ca mesajele Sferelor referitoare la Romania sa fie o confirmare a rolului important al tarii noastre si, in acelasi timp, o eliberare de responsabilitatea apasatoare a "liderului" spiritual ca sistem de credinta al spiritualitatii romanesti, astfel incat sa ne facem cu totii treaba cat mai bine in ograda noastra si apoi sa radiem Lumina si in jur.

3. Procesul Ascensiunii 5D
.
Aici am sa enumar cateva idei inspirate din discutia cu Sferele pentru cei ce simt ca vor urca in 5D in urmatorele decade.

Ascensiunea 5D in corp eteric cristalin de Lumina este o calatorie sacra ce va fi accesibila in acest ciclu cosmic catorva zeci de milioane de oameni. Nu este vorba de o selectie pe care o face cineva de sus ci, pur si simplu, acesta este ordinul de marime al umanitatii ce are vibratia minima necesara Inaltarii. Numarul efectiv ce va reusi variaza deoarece avem Liber Arbitru si putem face alegeri care sa sprijine sau sa amane procesul pentru alta viata. Este foarte important sa facem alegeri benefice.
Aici ajungem la un punct sensibil pe care mi l-au dezvaluit Sferele (apare si in alte invataturi spirituale). Este posibil (si chiar probabil) ca oamenii ce ne sunt apropiati acum sa nu faca aceasta calatorie impreuna cu noi. Ma refer la prieteni si familie. Sunt rare cazurile in care suntem inconjurati de oameni apropiati ce se vor inalta impreuna cu noi in 5D. In cazul meu, foarte putine din sufletele apropiate vor face calatoria impreuna cu mine.Previziunea este ca, impreuna cu un numar mic de suflete (probabil din aceeasi familie de suflet), voi parasi zona Bucurestiului in urmatorii cativa ani, mergand spre centrul Romaniei pentru a ajuta la stabilirea unei Comunitati de Lumina. Momentul temporal (undeva intre 2010 si 2013) precum si tovarasii de calatorie imi (ne) vor fi revelate in mod foarte clar ci concret. Pur si simplu, micul grup va sti cand, cine si unde.
Relatiile personale vor fi de o importanta capitala pentru buna desfasurare a procesului Ascensiunii. Trebuie sa fim inconjurati de oameni (suflete) care ne sprijina pe deplin in acest sens (si reciproc). Vom fi atrasi unii catre ceilalti in adevarate familii de suflete (pentru noii veniti, vedeti si materialele mai vechi ale Sferelor din acest jurnal, sfarsitul lui 2007, inceputul lui 2008).

vineri, 12 februarie 2010

Sfinxul din Bucegi va fi demolat ???!!!!!



Sfinxul din Bucegi va fi demolat
12/05/2008 - 11:31 —
ionut

Ramificatiile scandalului Parcul Bordei sunt din nefericire extrem de adanci, iar ecourile tunului imobiliar sunt departe de a se fi stins.
Potrivit unei stiri de ultima ora, pe langa terenul primit in compensatie in Satul Francez, Costanda a primit si platoul Bucegilor, unde acesta intentioneaza sa consturiasca un hotel.
Costanda pastreaza secrete detaliile
"Intentionez sa investesc, cum e si normal. Nu pot lasa doua hectare in paragina. Intr-adevar, sunt niste stanci acolo, dar se poate rezolva cu putina dinamita si multa rabdare", a precizat pentru times.ro Costica Costanda, om de afaceri.
Sfinxul se afla pe locul unde va fi hotelul
Privelistea care iti taie rasuflarea din Bucegi va putea fi admirata de turisti dintr-unul din cele mai moderne hoteluri consturite in Romania dupa Revolutie, insa pentru asta turistii vor renunta la Sfinx.
Sfinxul din Bucegi reprezinta o stanca, in care intemperiile au sapat de-a lungul mileniilor forma unui chip uman, care poate fi vazut dintr-un singur unghi insa.
Misticii, exaltatii, epilepticii si ocultisti sustin insa ca Sfinxul reprezinta o statuie megalitica antica, sau un vestigiu lasat de extraterestri, declarandu-se total impotriva demolarii.


ONG-urile solicita mutarea sfinxului

"Nu putem lasa un monument al naturii, sau chiar un vestigiu al extraterestrilor, sa fie distrus de un om, de un venetic, in scopul unor afaceri veroase, venale, venetice", a strigat pe fereastra catre redactie un pletos care sustinea ca reprezinta Corpul Fiilor Omului, un fel de secta ai carei membri sustin ca provin toti din Isus Christos.
ONG-ul "Sfinxul, primul roman adevarat", solicita in mod oficial Guvernului sa nu permita lui Costache Costanda sa demoleze celebrul Sfinx din Bucegi, ci mai degraba sa-l mute cateva sute de metri.


Orban e siderat


"Sfinxul e un bolovan de aproximativ 500.000 de tone. Nu zic ca nu ar fi imposibil. Dar ar fi greu. Totusi, eu am unele proiecte, prin care intentionez sa construiesc o cale ferata pe Platoul bucegilor, pentru a le asigura turistilor un acces mai usor la acea zona frumoasa. Folosind aceasta cale ferata, putem transporta Sfinxul si putem deplasa si macaralele", a declarat pentru times.ro Ministrul Transporturilor.
Pentru a vedea de ce parte se situeaza populatia, respectiv de partea progresului si impulsionarii turismului, sau de partea misticilor si ocultistilor, va invitam sa raspundeti la urmatorul sondaj de opinie organizat de times.ro, privind demolarea Sfinxului din Bucegi.



Sondajul poate fi accesat
aici.

ticol preluat de la ... http://www.times.ro/national/sfinxul-din-bucegi-va-fi-demolat

Emisiunea despre Sfinx la TV N24 cu Emil Strainu si Melfior Ra

luni, 1 februarie 2010

Romania Inima Oculta a Terrei (Floare Bandariu şi Gicu Dan)


Capitolul nr. 20

20. - Fenomenul SEUCA -Transilvania - România , din perspectiva Angelei Anghel

Dragii prieteni .
Acum este momentul în care se impune ca să cercetăm Miracolul Spaţiului Românesc şi dintr-o altă perspectivă , Miracol care în lumea occidentală şi terestră nu a fost încă mediatizat .
Această perspectivă este inevitabil legată de Fecioara Maria .
În limitele firescului spiritual , cînd la nivelul nominal - particular al planetei Pămînt se vorbeşte de Grădina Maicii Domnului , Marii Iniţiaţi ai Terrei cît şi Marii Maeştrii din Ierarhia de Lumină Divină , îşi fixează Coştienţa în mod inevitabil pe Spaţiul Românesc .
Cu toate acestea , marea masă a populaţiei neiniţiate a Terrei , ar lega mai degrabă denumirea de Grădină a Maicii Domnului de bogăţia materială a vreunui stat capitalist dezvoltat , sau ar lega această denumire de apariţiile Fecioarei Maria la Fatima în Portugalia , la Lourdes în Franţa şi mai puţin ca să nu zic exclus la Mejdugorje în fosta Iugoslavie extinsă .
Faptul că : adevărata Grădină a Maicii Domnului este chiar Spaţiul Românesc ,
pentru marea majoritate a populaţiei Terrestre pare deocamdată o echivalenţă lipsită de sens , ba chiar o aberaţie , deoarece acest Adevăr le-a fost ascuns sute şi sute de ani.
Acestă anormalitate se datorează tuturor celor care în ultimii 2000 de ani ,
de la cucerirea Daciei de către imperiul Roman , au ascuns ADEVĂRUL conform căruia :
Dacia - România de astăzi , a fost , este şi va fi , Împărăţia Luminii Divine sau Raiul Maicii Domnului pe Pămînt.
Mulţi cetăţeni din diverse popoare ale Terrei , care nu cunosc trăirile şi legăturile de suflet al cetăţenilor din România cu Ierarhia de Lumină , se vor întreba şi pe bună dreptate , de ce Fecioara Maria nu şi-a făcut apariţia în Grădina sa Românească ?
Dragi prieteni ai Terrei , trebuie să înţelegeţi că Fecioara Maria nu a abanonat niciodată România .
Prezenţa sa este cunoscută în acest mirific spaţiu mioritic , nu numai prin Icoanele făcătoare de minuni , ci şi prin apariţii , a căror cazuistică neoficială şi chiar oficială acceptată de Biserica Ortodoxă Română , confirmă faptul că România este pentru Fecioara Maria Grădina sa de suflet şi locul prin care întreaga planetă cu locuitorii ei vor Cunoaşte multe Taine de Lumină ale lui Dumnezeu .

Notă :
Marii Iniţiaţi ai României vremurilor prezente şi trecute , atunci cînd vorbeau sau scriau în operele lor literare , despre faptul că Românii sînt un popor Mioritic ,
nu se refereau la calificativul ce derivă din termenul de cioban neşcolit , ci se refereau la calificativul ce derivă din termenul de PĂSTOR Spiritual , ale cărui turme de mioare sînt chiar neiniţiaţii celorlalte popoare terestre .
Iată un mare şi fundamental Adevăr Divin , pe care Dumnezeu l-a sădit în Sfînta Grădină a Maicii Domnului - ROMÂNIA magnifica mirabilis .
Dragi prieteni ai tuturor popoarelor Terrei , căci pentru voi scriu acest capitol , prin amintirea faptului că Fecioara Maria îşi face des apariţia în localitatea Ioneşti din partea de sud a României , să trecem acum spre centrul ţării şi anume în localitatea Seuca din judeţul Mureş .
Din acest considerent , voi apela în mod direct la ajutorul unei misionare a Luminii Celeste , încarnate pe partea de vest a României .
Această iniţiată , se numeşte Anghel Angela , pentru care vă prezentăm următoarele date ezoterice :
- are Cheia Cunoaşteilor Oculte în Piramida Fizică Celestă aflată în munele Parîngu Mare ;
- a venit la această încarnare de pe Stratul ( Cerul –Universul ) nr. 6 ;
- are Cunoaştere ocultă depozitată şi în Egipt ( inclusiv în zona Luxor )de pe timpul vremurilor
antice , cînd şi-a completat Iniţierea în Marile Misterii Oculte , neaccesibile atunci oricui .
Şi acum, să o lăsăm pe prietena noastră Angela , pentru a-şi expune în cîteva rînduri perspectiva personală vis a vis de apariţia Fecioarei Maria la Seuca :

Dragii mei .
Trebuie să vă spun încă de la început faptul că , măreţia acestui fenomen m-a predeterminat ca din data de 17 iunie 2002 şi pînă în data de 26 februarie 2004 , să particip la 6 apariţii ale Fecioarei Maria în localitatea Seuca , ocazie cu care am reuşit să duc mai mulţi pelerini cu mine , trezind în spirit cîteva suflete din amorţeala materiei.
Cu două zile înaintea ultimului meu pelerinaj din luna februarie 2004 , adică în noaptea de 23 spre 24 , fiind în Stare de Supraconştienţă în Lumea Spirituală , m-am trezit spunînd rugăciunea ,, Bucurăte Maria cea plină de har … ,, avînd o stare de fericire de nedescris .
După terminarea acestei rugăciuni, am revenit rapid în Conştienţa Stării de Veghe .
Deoarece am Simţit - Intuit că experienţa în afara corpului fizic pe care o vieţuisem anterior a avut un motiv bine întemeiat , am întrebat-o mental (în gînd ) pe Maica Domnului de ce mi sa întîmplat acest lucru .
Atunci , mi s-a transmis din Plan Spiritual de către Fecioara Maria , că ar fi bine să scriu istoricul fenomenului de la Seuca , pentru cei care încă nu-l cunosc .
Înainte de a efectua acest lucru , trebuie să vă mărturisesc faptul că încă de la plecarea noastră din oraşul Arad spre centrul Transilvaniei , indiferent că eram cu una , două sau trei maşini , prin clarviziune am observat cum deasupra noastră se forma o Cruce Albă de Lumină Celestă care ne proteja ; au fost momente în care condiţiile de trafic au despărţit uneori maşinile din convoiul nostru , alte maşini intercalîndu-se printre ale noastre şi totuşi , coada acestei Cruci se alungea sau se micşora după caz .
Tot timpul , atît la dus cît şi la întors , am fost binecuvîntaţi prin protecţia acestei Cruci de Lumină .
Au fost cazuri în anumite pelerinaje , cînd însuşi Domnul nostru Iisus Cristos a apărut în faţa maşinii în corp de Lumină , transmiţîndu-ne faptul că suntem sub protecţia lui şi a Ierarhiei de Lumină .
Şi acum , dintr-o perspectivă proprie vă descriu istoricul Fenomenului Seuca ,
nu înainte de a preciza faptul că la fiecare plerinaj al apariţiei Fecioarei Maria ,
noi mai urcăm cîte o treaptă spre Cerul de Lumină .
Aşadar , reţineţi dragii mei .
În Europa secolului 20 , de-a lungul anilor au avut loc mai multe apariţii periodice ale Sfintei Fecioare Maria şi anume : în Franţa , în Portugalia cît şi în fosta Iugoslavie .
După anul 1990 , Sfînta noastră Fecioară Maria a apărut şi în România,
( Grădina sa de Suflet - Grădina Maicii Domnului Iisus Cristos ) astfel că începînd cu iarna anului 1997 domnia sa şi-a consemnat prezenţa, cu titlu de permanenţă provizorie inclusiv în localitatea Seuca ( Szokefalva ), situată la 3 Km de oraşul Tîrnăveni din judeţul Mureş.
Populaţia acestui sat este constituită din cetăţeni români , atît de naţionalitate Română cît şi de naţionalitate Maghiară .
Intenţia apariţiei Fecioarei Maria în satul Seuca , a debutat în incinta Bisericii Creştine locale de Ritual Catolic , în timpul slujbei de duminică .
Fenomenul în sine a debutat sub forma unor globuri luminoase jucăuşe , care s-au transformat apoi în simboluri ezoterice ,care se roteau necontenit în jurul statuii creştine , ce reprezenta pe Sfînta Fecioară Maria .
După cîteva săptămîni a apărut însăşi Fecioara Maria , care a fost văzută de o clarvăzătoare din sat şi căreia Maica Domnului i-a transmis un mesaj.
De atunci , apariţiile au loc de trei ori pe an şi la fiecare apariţie Maica Domnului transmite cîte un mesaj , ca învăţătură pentru întreaga omenire care este receptivă la îndrumările Divine .
Datele calendaristice de apariţie Divină variază , cu excepţia zilei de 17 Iunie a fiecărui an , zi ce reprezintă pentru fraţii noştrii catolici chiar hramul lăcaşului lor de rugăciune .
Pînă în prezent ( 26 Februarie 2004 ) au avut loc 18 apariţii ale Fecioarei Maria .
Clarvăzătoarea - medium despre care vă vorbeam anterior ,este sora Rozsita , care face parte din Ordinul Carmelitelor ; domnia sa , exceptînd faptul că poartă povara unei boli de diabet şi este oarbă , simplitatea sa este îmbogăţită cu multă pioşenie , evlavie şi smerenie .
Răspîndindu-se vestea celor întîmplate , tot mai multă lume a venit la Seuca ,Motiv pentru care s-a amenajat în curtea bisericii un altar şi s-au instalat difuzoare pentru o audiţie clară la distanţe mai mari.
Pelerini sosesc din Ungaria şi Germania , iar din spaţiul Românesc , din judeţele Moldovei , Maramureşului ,Crişanei , Banatului şi mai puţini din judeţele aflate în sudul României ; de fiecare dată , la întîlnirea cu Fecioara Maria se estimează a fi între 15 şi 20 de mii de pelerini.
Cu toate că biserica aparţine fraţilor noştrii creştini de ritual catolic , mesajele sînt transmise în limba română , iar satul a fost special ales , deoarece se află în centrul Transilvaniei .
Primul mesaj , a îndemnat populaţia celor două naţionalităţi conlocuitoare la o foarte bună convieţuire ( ceea ce a stricat omul , îndrumă şi repară Divinul ).
Toate mesajele îndeamnă la purificarea individuală prin :
- curăţirea trupului prin posturile creştine care se ţin în zilele de luni , miercuri şi vineri ale fiecărei săptămîni .
- curăţirea sufletului şi înălţarea spiritului prin rugăciuni zilnice , care pot fi rostite individual , cu familia sau în grupuri .
- Rugăciunile vor fi adresate Tatălui , Fiului şi Sfîntului Duh , la care în mod obligatoriu trebuie să adăugăm rugăciunile şi recunoştinţa noastră adresate Iubitului nostru Învăţător Iisus Cristos , cît şi a Maicii sale Preacurate Fecioara Maria .
Cele mai bine primite rugăciuni sînt ale copiilor , deoarece rostite prin sufletul lor imaculat , produc o energie - rugămite - altruistă de o frecvenţă vibraţională atît de înaltă , încît ating urgent sfera Tatălui Ceresc , iar materializarea este iminentă .
Rugăciunile adresate în gînd sau prin cuvînt rostit , sînt necesare în contextul în care se crează o protecţie a ţării rostitorului ( unde-s mulţi puterea creşte ), indiferent de ţară , rasă , continent , cît şi o protecţie a familiei şi a individului referitor la evenimentele tragice care vor urma pe Terra .
Suplimentar acestor îndrumări , Fecioara Maria ne spune următoarele :
Copiii mei , vă aşteaptă vremuri foarte grele , iar de nu veţi urma sfatul Fiului Meu care m-a trimis la voi , nu am să vă pot apăra .


Cu o zi înainte de fiecare apariţie a Fecioarei Maria , Entităţi Celeste de Lumină Cristică , îşi fac apariţia în peisajul suprasensibil al satului Seuca , pentru a curăţa energetic locul pe o rază de circa 30 - 50 km.
Cu o seară înainte de apariţia Fecioarei Maria , printre alte fenomene de provenienţă Divină , anumiţi clarvăzători au observat deasupra bisericii respective, o Piramidă Energetică de culoare Verde. ( fără piramide nu se poate )
Începînd cu dimineaţa zilei de apariţie a Fecioarei Maria , necontenit se spun rugăciuni pînă la orele 15,00 ( 13,00 GMT ), cînd preoţii încep oficierea liturghiei în limba română , apoi în limba maghiară şi după caz în limba germană .
La ora 16,30 , în locuri special amenajate şi marcate cu steaguri albe , se face împărtăşania celor care au ţinut post pentru ziua respectivă .
La ora 17,00 fix Fecioara Maria îşi face apariţia , ocazie cu care transmite şi mesajul ce durează între 10 - 15 minute ; în această perioadă de timp , de obicei sînt prezenţi între 10 şi 20 de preoţi de confesiuni diferite .
Înainte de apariţie , în timpul apariţiei , cît şi după retragerea Fecioarei Maria , au loc fenomene diverse în jurul soarelui , care de fiecare dată sînt altfel .
Aceste fenomene nu au o explicaţie logică , ele fiind percepute diferit de la o persoană la alta , în funcţie de credinţa şi curăţenia sufletească a fiecăruia .
Nu am să fac nici un fel de descriere , pentru a nu influienţa pe cei care nu au fost pînă la această dată la Seuca ; oricum , nu poate fi vorba nici de hipnoză colectivă şi nici de isterie în masă , deoarece percepţiile vizuale şi stările sufleteşti au o gamă foarte variată , de la om la om .
Singurul fenomen care apare în mod frecvent , este acela al razelor şi al unui halou deosebit înjurul soarelui , de culoare roz şi verde , culori ale Iubirii şi Vindecării Divine .
Clarvăzătorii au parte de o percepţie mult mai amplă şi descriu pentru cei interesaţi tot ceea ce se întîmplă în plan spiritual în cazul fenomenului Seuca .
Din cele observate la nivel clarvizionar , esenţial este faptul că Dumnezeu a aşezat o cruce energetică deasupra României , pentru protecţia şi spiritualizarea întregii populaţii.
Partea de îmbinare a celor două braţe ale acestei cruci de lumină suprasensibilă ,este poziţionată în atmosfera fizică a localităţii Seuca .
Cu fiecare apariţie a Maicii Domnului în localitatea Seuca , domnia sa este însoţită de Îngeri de Lumină Divină cît şi de mari personalităţi cereşti, cum este cazul Învăţătorului nostru Iisus Cristos cît şi al Sfîntului Arhanghel Mihail .
În cursul anului 2003 , la nivel energetic deasupra României , a fost aşezat Sfîntul Tron Divin , ca protecţie supremă şi ca dovadă că sîntem un popor ales , al cărui importanţă Misionar - Spiritual - Divină cuprinde întreaga planetă Pămînt .
Efectul produs asupra mulţimii de pelerini diferă de la caz la caz şi asta după puritatea şi sinceritatea rugăciunilor adresate Divinităţii , astfel că , pentru cei sinceri ,smeriţi şi evlavioşi , protecţia le este asigurată pînă la următoarea apariţie a Fecioarei Maria .
Despre vindecările miraculoase , am afat că o doamnă avocat din Ungaria care era deja în metastază , în urma unui pelerinaj la Seuca s-a vindecat instantaneu , situaţie mediatizată pe unul dintre canalele de televiziune ale vecinilor noştrii unguri , post care este recepţionat şi pe partea de vest a României .
Fenomenul Seuca este o binecuvîntare pentru poporul român cît şi pentru cele aproximativ 18 naţionalităţi conlocuitoare ( în continuă creştere , deoarece Lumina Cristică din România îi atrage ) , făcînd din toţii cetăţenii fără discriminare un popor ales , care are o misiune Divină specială şi o protecţie Divină specială . Dumnezeu să ne ajute pe toţi pămîntenii .
Amin . Mulţumim Angela .
Şi iată dragi prieteni , cum profeţiile minunatului Spirit Iluminat Sundar Singh al Indiei ezoterice, se materializează în România ca Inimă Ocultă a Terrei .


.
.

sâmbătă, 30 ianuarie 2010

Romania Inima Oculta a Terrei (Floare Bandariu şi Gicu Dan)



Capitolul nr . 7

7. - MARELE REGE şi Iniţiat DECEBAL - ne destăinuie

Deoarece rescrierea istoriei social - politice din perspectiva ezoterică este o necesitate a momentului , vom aborda în rîndurile următoare anumite aspecte cu tentă ocultă , izvorîte din activitatea spirituală a celui ce cu bucurie îl numim reîncarnarea fostului Rege şi Iniţiat Sacerdotal - MAESTRUL DECEBAL ( US ).
Munca de documentare care a permis obţinerea informaţiilor pe care voi le veţi citi în continuare , a fost obţinută datorită prezenţei în corp energetic a Maestrului Decebal la masa de lucru pe data de 25 octombrie 2003 .
Este din nou timpul revenirii Maestrului DECEBAL , care ne destăinuie următoarele informaţii necesare a fi cunoscute momentului actual :

Acum Floare te rog să-i spui lui Gicu , că nu am murit aşa cum s-a spus , nici de unii - nici de alţii , ci pur şi simplu : am murit de moarte bună , adică , de bătrîneţe .
Am condus poporul dac 38 de ani , nici mai mult nici mai puţin şi de aceea doresc acum să vă precizez nişte lucruri care la prima vedere par a fi nişte aberaţii .
Eu am fost zeul poporului dac , lumina lor , iubirea lor , coordonatorul lor spiritual şi nu numai .
TRAIAN a fost prietenul şi fratele meu de cruce, cum spuneţi voi , tinzînd amîndoi spre acelaşi ţel : UNIFICAREA POPOARELOR NOASTRE ,
Doresc să vă spun că legăturile de prietenie care au existat între noi , s-au datorat legăturii spirituale ce dăinuiau de mii de ani între popoarele noastre , deoarece pe atunci aveam o limbă comună .
Amîndoi am avut ca instructori- coordonatori , pe aceiaşi Maeştrii Spirituali ai vremii respective , nu cum credeţi voi şi ce credeţi voi acum , deoarece nu există timp şi spaţiu care să ne separe de aceşti mari maeştrii ai omenirii indiferent unde am fi fost .
Aceşti Mari Maeştrii , sînt şi vor fi , rămînînd în eternitate - aceasta este expresia cea mai plauzibilă .
Acum vreau să specificaţi în cartea voastră , că ZAMOLXIS a fost marele nostru Maestru Spiritual , zeul şi Dumnezeul nostru , fiind UNUL din FIII lui DUMNEZEU .
Acum trebuie să înţelegi Gicu , că la întrebările pe care le-ai pregătit ca să mi le pui , eu îţi voi răspunde prin Florica . Totuşi , aceste răspunsuri pot fi considerate acum nebunie .
Dar peste 50 de ani , aşa simt şi văd eu acum viitorul , mai repede decît se credea , toate lucrurile se vor reaşeza aşa cum Dumnezeu Creatorul nostru şi-o doreşte şi aşa cum fiecare dintre noi spiritele benefice ne-o dorim .
Veţi întîlni de acum încolo foarte multe piedici , dar le veţi depăşi cu seninătate căci noi sîntem cu voi ( FIII LUMINII ) mereu .
Lupta este atît de acerbă între Lumină şi Întuneric , încît şi voi sînteţi demoralizaţi ,dar nu în totalitate , ci în procent de 20 - 30 %.
Acum aş vrea să ştiţi că în timpul cel mai apropiat , adică pînă în anul 2007 ,
va fi o luptă foarte puternică şi drastică între cele două părţi .

Vă rog : să aveţi iubire pentru toţi cei care luptă ,pentru Luminare , pentru Conştientizare , pentru Concretizare, şi fiţi alături de ei îndeplinind cu toţii aceste condiţii , în timpul cel mai apropiat care se precipită acum spre voi .
Iubiţi tot ce vă înconjoară . Iubiţii pe toţi , căci totul este creaţie Divină.
Aceste lucruri le spun pentru ajutorarea voastră şi pentru mersul lucrării spirituale într-un ritm mai accelerat .
Nu vreau să vă reţin mai mult asupra acestor aspecte , pentru că tu Gicule doreşti anumite răspunsuri pe care le vei primi într-o oarecare măsură , dar nu sub forma pe care tu o vrei .
Eşti cinstit , bun , îngăduitor cu toţi , dar nerăbdător cu tine însăţi .
Lumea a apărut , a evoluat în miliarde de ani , aşa că şi tu înarmează-te cu răbdarea necesară pentru primirea informaţiilor , aşa cum sînt ele destinate . Şi acum , te rog să-mi pui întrebările care te frămîntă .

Dragi prieteni , să intrăm împreună în conversaţie cu :

Marele nostru Rege - Iniţiat DECEBAL .

Î. - În ce parte a Daciei te-ai născut , în viaţa în care ai fost regele Decebal ?
R. - M-am născut în Sarmisegetuza - cetatea de domnie Dacică .
Î. - Am dori să cunoaştem numele mamei şi numele tatălui tău ?
R. - Numele mamei mele era MARIA , iar numele tatălui meu era IOAN .
Î. - Dacă ai avut fraţi şi numele lor ?
R. - Am avut doi fraţi ; unul era mai mare , iar celălalt mai mic .
Diferenţa de vîrstă dintre noi era de aproximativ 20 de ani şi acest lucru s-a datorat tocmai misiunii pe care eu am avut-o de îndeplinit .
Părinţii mei cunoşteau acest lucru şi au respectat întrocmai reîncarnarea noastră în Dacia .
Fraţii mei erau buni ostaşi , buni organizatori , oameni destoinici ca şi părinţii mei de altfel .
Î. - Te rog să ne spui dacă ai avut copii şi numele lor ?
R. - Nu am avut copii , ci nepoţi de la fraţi , pe care am putut să-i îndrum şi să-i ajut cît am fost rege Daciei , la domnie bineînţeles .
Î. - La ce vîrstă ai început Iniţierea Spirituală şi unde ?
R. - Iniţierea Spirituală am început-o în jurul vîrstei de 12 ani , în locurile în care m-am născut ; adică , în capitala Daciei - Sarmisegetuza .
Î. - Te rog să ne spui numele numele Marelui Preot Dac care te-a iniţiat şi pe ce strat-treaptă spirituală se află acum ?
R. - Numele Marelui Preot Dac era MATEI- după cum pronunţaţi voi acum - sau MATEIUS , aşa cum pronunţam noi atunci . Acest Mare Maestru se află acum pe stratul nr. 9 .
Î. - La ce vîrstă ai terminat şcoala Iniţierii ?
R. - Am terminat şcoala Iniţierii la vîrsta de 20 de ani .
Î. - La ce vîrstă ai ajuns rege al Daciei ?
R. - Rege al Dacilor , am ajuns la vîrsta 30 de ani .
Dar pînă atunci , am ocupat cîteva posturi şi anume :
- Ajutor în armata Dacilor . Mai concret , mă ocupam cu făcutul armelor .
- Apoi am avansat şi am avut soldaţi în subordine .
- Am fost cel mai bun la lupte - concurs şi de atunci am devenit lider .
- Eram trimis în diferite locuri să ajut tinerii ,după care am fost ales rege .
Tatăl meu era foarte bun conducător de oşti şi acest lucru m-a ajutat foarte mult .
Mama mea a fost Iniţiată în tainele Spiritului, ea m-a înţeles şi ajutat mult .
Locul naşterii , părinţii , educaţia primită , m-au ajutat în drumul meu spre titlul şi calitatea de conducător .
Eram foarte iubit , apreciat , sfătos îmi plăcea să stau de vorbă cu oamenii vîrstnici ,de parcă eram de vîrsta lor .
Preoţii cetăţii m-au admirat şi spuneau mereu că Dacia are nevoie de un asemenea om îndrăzneţ ,bun organizator , cult şi de o bunătate ieşită din comun .
Nu îmi explicam uneori anumite lucruri , dar mai tîrziu , aproape de vîrsta de 30 de ani , am început să simt , să întrezăresc ceea ce va urma .
Asta însemna că am fost înzestrat şi cu clarvedere şi ştiam concret unde trebuia să duc armatele ,unde era locul indicat să fac o cetate şi ce tuneluri - comunicaţii subterane trebuiau făcute .
Toate acestea şi altele le vedeam şi în scurt timp le materializam ; nu degeaba se spune că puterea gîndului mută munţii .
Participam în mod efectiv la tot ce se făcea , fiind permanent alături de oamenii mei şi eram admirat nespus de mult pentru acest lucru .
Î. - Ai fost educat spiritual în mai multe centre de iniţiere ?
R. - Nu . Am efectuat iniţierea spirituală numai în Sarmisegetuza .
Î. - Ştiai de existenţa piramidelor fizice din Dacia ( România ) ?
R. - Da ; ştiam de existenţa piramidelor fizice ( ascunse ) din Dacia .
Utilizam frecvent clarviziunea şi îmi amintesc că am fost în fiecare dintre ele .
Î. - Dacă ştiai de existenţa piramidelor energetice din Dacia ( România + ) ?
R - Da ; ştiam şi de existenţa piramidelor energetice din Dacia . Maestrul şi fratele IISUS CRISTOS mi-a arătat totul, şi nu numai mie , ci toţi Fiii lui Dumnezeu ştiam totul în acele vremuri .
Î. - Fiindcă ştiai de existenţa piramidei de la Tismana - Gorj , poţi să-mi spui dacă ai fost în interiorul ei în acea viaţă ? şi cum : în corp fizic sau în corp astral ?
R.- Am avut privilegiul de a vizita piramida fizică de la Tismana; în corp astral bineînţeles, şi nu oricum , ci în compania Marelui nostru Maestru Zamolxis .
Î. - Dacă aveai obiceiul de a cerceta clarvizionar evenimente , locuri , oameni , din trecutul , prezentul şi viitorul tău ?
R. - Fenomene din trecut nu cercetam , pentru că nu mă interesa . În schimb am cercetat viitorul ; mă interesa în linii mari ce va urma şi rolul meu de a mă implica în bine pentru poporul meu . Combinaţia dintre Daci şi Romani şi în special între iniţiaţii Daciei şi Romei era foarte bună ; această colaborare a avut un rol benefic asupra Daciei .
Î. - Dacă ştiai că ai participat prin veacuri la construcţia unor piramide ?
R. - Da , ştiam .
La construcţia piramidelor cu toţii am participat , dar în etape diferite .
Cunoaşterea Spirituală , am depus-o fiecare undeva .
În ceea ce mă priveşte ,eu am depus cunoaşterea personală în Munţii Retezat .
Pe timpul cît vieţuiam ca Decebal , emanaţia cunoaşterilor mele oculte ,
depozitate în Piramida fizică din munţii Retezat a fost extraordinar de puternică .
Î. - La cîţi ani după cucerirea Daciei de către romani ai murit ?
R. - Am ,, murit ,, după 10 ani .
Î. - Poţi să ne spui locul undea avut loc ritualul de înmormîntare al fostului tău corp fizic ?
R. - Ritualul a avut loc la Sarmisegetuza , locul în care am trăit .
Î. - Dacă se mai păstrează şi acum corpul tău fizic ?
R. - Răspunsul la această întrebare îl veţi primi în momentul intrării voastre în Sala Altarului de la Sarmisegetuza; dar tu Gicule trebuie să ştii cum au murit şi au fost înmormîntaţi Marii Iniţiaţi ai dacilor .
Î. - Te rog să ne spui pe ce strat spiritual ai urcat tu şi fostul împărat Traian ?
R. - Eu mă aflu acum pe stratul spiritual nr. 9 , iar Traian pe stratul nr. 8 .
Î. - Te rog să ne spui dacă ţi-ai încheiat misiunea terestră , s-au mai alegi încă o viaţă şi unde pe Terra , pentru a-ţi preda cunoaştrea spirituală următoarei trepte de iniţiere ?
R. - O să cobor pe Terra pentru ultima reîncarnare .Am să vin acum pentru misiunea care mi s-a dat şi nu oriunde ci aşa cum era de aşteptat , adică în spaţiul Carpatic .
Î. - În ce an estimezi că va fi posibilă reîncarnarea ta în spaţiul Românesc şi din ce considerent ?
R. - După anul 2012 cînd terenul este pregătit , mă voi reîncarna .
E foarte greu să vin acum . E un risc extraordinar momentan şi nici nu mi se permite .

ATENŢIE :
În perioada 2007 - 2012 , situaţia se va îmbunătăţi treptat la nivel spiritual şi fizic .
Lumea se va schimba în acest timp , astfel încît atunci cînd voi veţi fi Acasă , vă veţi bucura mult de urmaşii voştrii şi veţi fi foarte fericiţi că le-aţi lăsat informaţii foarte importante .
Nu uitaţi că:
Maestrul Tuturor este IISUS CRISTOS care şi-a asumat marele risc , şi interesant că perioada lui de acum 2000 de ani , a fost asemănătoare cu cea trăită de voi astăzi : zbateri , lipsă de credinţă , nevoi , etc,
Î. - Te rog să ne spui dacă noi am colaborat împreună fiind încarnaţi pe Terra ?
R. - Noi nu ne-am suprapus ca programe la nivel terestru . Voi aţi avut Maeştrii voştrii şi noi pe ai noştrii; dar totuşi ,am colaborat împreună prin trimiteri de informaţii spirituale de la unii la alţii , peste veacuri .
Reţineţi că eu Decebal am fost doar un episod spiritual ; alţii-printre care şi voi, aţi fost alte episoade spirituale , şi toate aceste episoade unite duc la Reuşita Finală.
Î. - Te rog să ne oferi acum cîteva recomandări sau puncte de vedere personale , din care să extragem noi înţelesuri şi noi căi de cercetare ezoterice .
R. - Am să fac acest lucru cu plăcere şi vă rog să meditaţi asupra lor :
1. - Voi nu înţelegeţi cu adevărat semnificaţia expresiei :CARPATO - DANUBIANO - PONTICĂ ;
Totuşi , acum vă ofer un reper : cînd întîlnim expresia CARPATO - DANUBIANO - PONTICĂ trebuie să ne gîndim că : toată informaţia şi vibraţia înaltă aparţine acestor munţi , inclusiv a munţilor Dobrogei .
Vă rog nu excludeţi din studiul vostru munţii Dobrogei .
2. - Vă recomand să mergeţi la Sarmisegetuza Dacică ,mai precis în sala preoţilor .
Cei care vor efectua meditaţii în sala preoţilor , vor primi multe informaţii . Aici o să vă ofer un aspect inedit .
Cine va merge în cetatea Sarmisegetuza Dacică , şi coboară în sala unde se oficia ceremonia preoţilor , va fi un spirit trezit .
Mulţi oameni se duc , se uită şi unii nu vor să coboare ; dar cei ce coboară în acest fost altar , se trezesc spiritual .
Acolo există un puternic flux energetic suprasensibil , dar fluctuant , care stimulează benefic pe toţi cei care intră în zona sa de manifestare .
Tot în zona cetăţii , în anumite camere subterane şi foarte bine protejate , există documente cu un bogat conţinut informaţional .
Dragi prieteni , mulţumindu-i acum Maestrului Iniţiat Decebal pentru informaţiile oferite , ne îndreptăm spre finalul cestui capitol cu unele precizări :
a). - cînd se pronunţă expresia CARPATO - DANUBIANO - PONTIC , va trebui să avem în vedere pentru o eventuală cercetare ezoterică , faptul că fluviul Dunărea trebuie vizualizat pe tot traseul său , iar munţii Carpaţi trebuiesc analizaţi pe toată lungimea lor , la care se mai adaugă şi lanţul munţilor Balcani ca parte a Carpaţilor şi unde este ascunsă vestita enigmă a Călăreţului Tracic .
b). - anterior , Maestrul Decebal făcea precizarea că eu trebuie să ştiu cum au fost înmormîntaţi iniţiaţii daci ( am avut reîncarnări în Dacia , înainte şi după Maestrul Decebal ) .
Este foarte uşor pentru un Maestru ca EL ,din lumea suprasensibilă de pe stratul nr. 9 , să citească uşor toate informaţiile pe care le posed eu ca spirit ,mai ales că sînt cu o treaptă inferioară lui ; dar aici în planul fizic , în funcţie de programul de destin , eu nu pot avea acces la toată cunoaşterea proprie .
Dragi prieteni , acest lucru este valabil şi pentru voi toţi .
Ţinînd cont de faptul că Maeştrii Decebal şi Traian revin la încarnare după anul 2012 , lor le revine sarcina de a rescrie istoria social - politică şi în special istoria ocultă al fostului lor timp antic .
Simbioza ocultă dintre spiritele lor , va fi inevitabilă şi plină de lumină , în derularea istoriei viitoare de după anul 2012 . Fiţi pe fază şi colaboraţi cu EI , pentru că nu-i aşa ? în spirit sîntem cu toţii UNUL şi e timpul să demonstrăm acest lucru .