Se afișează postările cu eticheta ADN. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ADN. Afișați toate postările

joi, 29 noiembrie 2012

ARBORELE VIETII DACIC (2) RemerRa


ARBORELE VIETII DACIC (2)

Undeva, mai la nord-vest de Imperiul sumerian, un popor se readuna dintr-un conflict de proporţii.
Zamolxe se întrupase (cu trei milenii şi jumătate în urmă) pentru a pune bazele unei noi civilizaţii. Nu a venit să cucerească prin sabie, ci prin inimă, prin frumos, prin puterea ce este izvorâtă din spiritul fiecăruia.
A lăsat poporului său comori nepreţuite... Dar lumea nu l-a crezut. Nu l-a vrut. Au dorit spectacol şi circ, au vrut sânge şi răzbunare.
Şi-a făcut lucrarea pe care o avea de făcut!
Şi-a dat seama că împotrivirea nu venea doar de pe pământ... Asta l-a durut. Totuşi, a găsit puterea de-a merge mai departe, de-a vedere dincolo de speranţele celorlalţi.
A revenit în urmă cu două milenii şi jumătate! De această dată nu puţini au fost cei atinşi de focul său teribil. Cerul avea să-i spună din nou: „Ce cauţi tu aici? Ce vrei tu să faci? Priveşte la Pitagora! Ce s-a ales de lumea lui? Cu ce drept se amestecă omul în treburile zeilor? De unde poate şti omul care este voia noastră?
Zamolxe le răspunse: „Zeu nu este acela ce urcă până la Cer, ci Zeu este cel ce se coboară din Cer! Cuceritor nu este cel care îşi zăngăne armele deasupra celui neputincios, ci acela care care îi atinge sufletul.”
Zamolxe a crezut în inima lui, în puterile lui, în misiunea lui, iar toate acestea s-au văzut prin ceea ce avea să lase în urmă. El a fost arhitectul întregului complex de sanctuare de la Sarmizegetusa, un loc special prin care omul îşi poate regăsi calea inimii. Şi nu numai...
Primul creat a fost aşa-numitul sanctuar de calcar. Acesta nu a fost „primul calendar” după cum spun unii istorici, cu toate că cei 13 stâlpi de pe cele patru coloane, raportat la cei şapte din mijloc, ar putea sugera 13x4x7=364 zile. Pentru profani putea însemna şi acest lucru...
Acest sanctuar este de fapt arborele vieţii dacic. A fost un cadou al civilizaţiei atlante dar dacii l-au meritat pe deplin! Este chiar mai complex decât arborele sefirotic al Cabalei iudaice, conţinând mari taine despre cum se poate dezvolta, din toate punctele de vedere, viaţa omului. De aceea forţele care se opun evoluţiei spirituale a umanităţii, au căutat nu numai să o distrugă dar şi să o arunce în negura uitării. Au reuşit pentru aproape două milenii...


Asemenea arborelui sefirotic din Cabala iudaică, arborele vieţii la daci era o chintesenţă a macrouniversului si microuniversului uman. Este ADN-ul spiritual al oamenilor acestor locuri. Ba chiar al tuturora. Cuprinde toate tainele pentru ca omul să poată fi ghidat în cel mai sublim mod spre Cer. Şi nu este vorba doar de sanctuarul în sine, ci mai ales de locul special în care s-a făcut această lucrare.
Prin intermediul arborelui sacru, iniţiaţii daci îşi ţineau vii conexiunile, atât cu pământul cât şi cu cerul, atât cu interiorul câ şi cu exterirorul, atât cu ceea ce este mai „jos” de ei cât şi cu ceea ce este mai „sus” decât ei, atât cu lumea aceasta cât şi cu lumea cealaltă.
Sarmizegetusa este o zonă cu totul şi cu totul specială, fiind asezată în locul unde vortexul anahatei planetare realizează o conexiune-vârtej extrem de puternică.


Sarmizegetusa Regia se afla la intersecţia unui dreptunghi Fibonacci.
În Misterele Şcolii Zamolxiene am spus că dacă piramida energetică din Retezat ar fi unitatea centrală a unui calculator, atunci tastatura ar fi reprezentată de complexul de sanctuare de la Sarmizegetusa.
Zamolxe a reuşit să creeze foarte multe conexiuni între construcţiile megalitice atlante din Munţii Orăştiei şi aceste sanctuare. Este vorba de conexiuni care au fost, sunt şi vor fi extrem de puternice.
Spre deosebire de arborele sefirotic din cadrul Cabala, aici există un mare avantaj, anume că avem şi un sprijin spiritual-energetic real, concret, pentru a înţelege multe dintre tainele omului şi ale universului. Este ca şi cum sămânţa cea bună ar fi plantată în cea mai bună grădină cu putinţă.
Spre deosebire de arborele sefirotic iudaic, care are trei stâlpi (două laterale – al severităţii şi al milei, având fiecare câte trei sfere, şi cel din mijloc – al echilibrului, având patru sfere), arborele dacic are cinci stâlpi, dintre care patru au câte 13 sfere, iar pilonul central are şapte sfere.
Cele şapte sfere al stâlpului central al arborelui dacic reprezintă:
1.      Sursa
2.      Metacunoaşterea
3.      Manifestarea
4.      Armonia
5.      Puterea
6.      Cunoaşterea
7.      Planul fizic
Interesant este că arborele sefirotic iudaic se poate regăsi în cadrul arborelui dacic, precum o arată figura de mai jos. Sunt excluse sferele „Manifestarea”, şi „Puterea”, iar în multe tratate cabalistice nici sefira „Cunoaşterea” denumită „Da’at” nu este trecută (deoarece cunoaşterea presupune putere, iar puterea nu ar trebui – o spun ei, să fie dată decât unora, consideraţi aleşi).
De asemenea, stâlpii din stânga (al severităţii) şi cel din dreapta (al compasiunii) au reprezentarea în cadrul arborelui dacic la mijlocul celor patru coloane laterale.
Fiecare sferă trebuie să fie conştientizată prin simţurile subtile. Prima datorie a unui discipol, care lua cunoştinţă de arborele atlant-dacic, era să simtă fiecare sferă în parte.
Când erau aduşi la Sartmizegetusa Regia, discipolii erau deja iniţiaţi în cunoaşterea elementelor, precum şi a unor puteri specifice lor, dar pe lângă aceasta mai aveau parte şi de multe „deschideri” la nivelul corpurilor subtile, graţie numeroaseleor iniţieri avute ca urmare a pelegrinărilor de-alungul matricei carpatice.
Precum am spus şi înainte, în cei trei ani şi jumătate, cât se presupune că Zamolxe a fost „în locuinţa subterană” (conform relatărilor unor istorici ai vremii), a făcut numeroase conexiuni energetice subtile dintre structurile megalitice din Munţii Orăştiei (aflate în legătură directă cu piramida din Retezat) şi ceea ce am numit „tastatura” de la Sarmizegetusa Regia. Aceste conexiuni facilitau la rândul lor realizarea unor legături speciale între fiecare discipol şi circuitele energetice din structurile megalitice. În acest mod, discipolul era direct conectat cu „laboratoarele” structurilor atlante amintite, putându-se realiza mai uşor o accelerare a evoluţiei din toate punctele de vedere.


Mai multe articole despre acest subiect aici ... www.remerra.blogspot.ro

Aceasta secventa nu face parte din articol (EM)
Am postat mai jos clipul Taina copacului vietii, care prezinta arborele sefirotic intr-o forma artistica ... muzica de meditatie, poezie, pictura ...




vineri, 30 ianuarie 2009

Coduri ADN (Mihaela Palade)

Coduri ADN
Eu vin in ale voastre case, adus de gandurile voastre si impartasesc cu voi acum, Steaua Nemuririi. Acea stea ce tu si altii o purtati. Este Steaua Nemuritoare a Sufletului Dac, spirit ce se transfera din an in an, din generatie in generatie, transmis de-a lungul generatiilor, prin energii primordiale, ce-n ADN-ul vostru este pecetluit. Aceste insemne ce sunt din momentul sosirii pe planeta, de la inceputurile formarii pe planeta, voi, acest popor, le-ati purtat din veac in veac, adanc codificat in ADN-ul vostru. Acum, acest ADN se activeaza. Ceea ce in celule a fost ferecat, se dezleaga si iese la suprafata. Voi, spirite marete ce v-ati asumat misiuni marete, iata ca acum le dezvaluiti si va dezvaluiti.

Eu, Lord Melkisedek, lumina din lumina Creatorului, vin sa dezleg mai mult din aceste coduri si permisiune eu va dau voua, ce aveti misune, ca aceste izvoare inchise pana acum, sa curga si fluxul de Lumina sa isi reia calea. Permiteti-va deci sa curga aceste izvoare. Lasati-le sa curga in voi si apoi lasati sa curga in afara catre ceilalti oameni.

Popor ales voi sunteti si a sosit momentul ca prorocirile de alta data sa se infaptuiasca. Tot ce unii si alte forte au vrut sa ascunda si sa distruga, nu aveau cum, pentru ca informatia este in voi, in ADN-ul vostru si oricate hartii ar fi ars sau sechestrat, nici unii si nici o forta, nici o biserica, nici un stat nu pot opri glasul sufletului. Voi dati glas acum acestui ADN, dati glas inimilor voastre. Aceasta stralucire si lumina se va transmite de la o inima la alta ca un fulger. Nimic nu o poate opri pentru ca iubirea este o energie atat de puternica, ce nu poate fi stavilita.

Eu, Lord Melkisedek, impreuna cu familia Melkisedekilor, am venit sa va anuntam ca sustinem energia tarii voastre, ca sustinem energia tuturor celor care sunt numiti romani. Sustinem aceste energii sa infloreasca si sa se iveasca tot ce este de ivit din inimile voastre. Nimeni si nimic nu va mai poate stavili. Nu mai intrati in panica de indiferent ce legi se dau, nu intrati in panica de indiferent ce anunturi auziti. Nu mai au nici o forta, nici o valoare, nici o putere. Noi suntem cu totii aici, cu lumina catre voi, catre acest tinut si nu numai. Tot ceea ce unele glasuri vor sa sperie, sunt ei in frici si simt si stiu ce ii asteapta. Dar voi, care aveti stelele pe frunte, care aveti acest ADN ce s-a deschis, nu dragilor, pentru voi numai Lumina si iubirea exista. Fiti mandri de tot cee ce voi sunteti Priviti lumea cu ochii mari deschisi. Priviti viitorul ca sunteti voi si fiti in deplina incredere in voi. Voi sunteti Steaua Mareata a Romaniei si Lumina ei se extinde si cuprinde intreaga planeta. Toti Maestrii Inaltati, toate spiritele energiei Cosmice si Planetare, sunt intr-o inima cu voi si raspund sentimentelor voastre.

Ancorarea voastra in Mama Pamant, este profunda si totala. Ea, prin voi scoate tezaurul ei de spiritualitate. Va daruieste ceea ce nici nu puteti gandi. Sunt darurile ei, copiilor, care sunteti voi. O mama si un tata isi daruiesc intreaga avere copiilor si voi primiti acest lucru acum. Fiti binecuvantati si permiteti-va sa fiti tot ceea ce voi sunteti.

Aceasta am venit sa va transmit eu, Lord Melkisedek care sunt glasul familiei melkisedekilor. Fiti binecuvantati. Las acum loc pentru ca un drag frate este acum aici langa noi, Lord Zamolxe, care isi alatura glasul acum in acest moment si ii permitem :


-Draga sora Renate, draga fiica Mihaela, sunteti mugurii acestei noi ere. Ramaneti in bucurie, ramaneti in plenitudinea voastra, fiti increzatoare. Credeti ca noi degeaba am ramas aici, langa voi ? Credeti ca noi nu stim ce se intampla pe Pamant ? Credeti ca noi nu simtim ingrijorarile voastre despre dragul vostru tinut si despre draga voastra planeta ? Stim si simtim si venim sa va asiguram ca aceste energii nu isi mai au nici o putere. Deci dragele mele, stati in liniste in pace si armonie. Lasati iubirea sa curga si nu va coborati frecventele pentru asemena informatii.(controlul securitatii—cipuri...) Dati-le deoparte. NU SUNT PENTRU VOI. Iubirea este magia. Lasati iubirea sa curga.Va multumesc ca mi-ati permis si mi-ati ascultat glasul Fiti binecuvantate.

Sursa ... http://mihaelapalade.blogspot.com/